علل و عوامل زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

اشتراک گذاری در :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram

آنچه در این مطلب می خوانیم

زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر از عوارضی است که اگر به سرعت درمان نشود باعث از بین رفتن محصول و حتی شاید درخت انجیر شود. این عارضه از اوایل تابستان همراه با گرم شدن هوا شروع شده و ممکن است تا اواخر مرداد ماه ادامه پیدا کند. شدت ریزش برگ گاهی به صورتی است که هیچ یک از برگ های درخت باقی نمی ماند. ریزش برگ درختان سبب می شود که میوه ها نرسیده و بدین ترتیب باغداران خسارت زیادی متحمل شوند.

زرد شدن برگ درختان انجیر

این عارضه ممکن است که با خسارت کنه تارتن انجیر اشتباه گرفته شود و تصور شود که درختان مورد حمله کنه واقع شده اند. تفاوت زرد شدن برگ درختان با خسارت ناشی از کنه انجیر در این است که در خسارت کنه انجیر برگ درختان حالت خاک آلود به خود گرفته و رنگ برگ ها قهوه ای می شود در صورتی که در عارضه زرد شدن برگ درختان این خاک آلودگی مشاهده نمی شود و برگ درختان زرد رنگ شده و سپس ریزش می کنند.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که آبیاری درختان منجر به کم شدن این عارضه گشته ، عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر در مناطقی که دارای خاک سبک تر هستند بیشتر مشاهده می شود. خاک دهی درختان به ویژه در صورتی که از خاک مرغوب استفاده گردد باعث کم شدن این مشکل می شود. به علاوه با کم شدن گرما در تابستان شدت این عارضه کمتر می شود

علل زرد شدن برگ درختان انجیر

زرد شدن برگ درختان انجیر دارای علل و عوامل متعددی است. نامناسب بودن بافت خاک ، کم بودن عمق خاک ، برهم زدن خاک ، تغییرات دما ، نقش شاخه های ضعیف ، عدم تناسب بین میوه دهی و توان درخت ، کمبود برخی عناصر ، آبیاری درختان انجیر به شکل بی رویه ، کوددهی نامناسب ، سوختگی در اثر استفاده از سموم نابجا و خسارت رعد و برق و تگرگ از عوامل زرد شدن برگ درختان انجیر است.

نامناسب بودن بافت خاک

زردشدن برگ درختان انجیر در مناطق انجیر کاری که خاکی به شدت سبک و سنگلاخی دارد بیشتر مشاهده می شود علت این امر این است که این گونه خاک ها توانایی کمی در نگهداری و ذخیره آب دارند. جهت رفع مشکل می توان به تعویض و اصلاح خاک اقدام نمود.

کم بودن عمق خاک و رسیدن ریشه درختان انجیر به سنگ

در این مورد لازم است در اراضی که میزان خاک آنها به شدت کم است مانند تل ها و تپه ها از کاشت درختان انجیر خودداری کرد و قبل از کاشت درختان نسبت به آماده سازی کامل زمین و تعویض و اصلاح خاک جهت هر درخت در شعاع مناسب آن اقدام شود تا درختان پس از رشد با این مشکل مواجه نشوند.

برهم زدن خاک بین درختان

بعضی از باغداران اقدام به کندن خاک بین درختان با استفاده از لودر و بیل مکانیکی جهت ایجاد آبگیر برای درختان می کنند. که این امر به درستی اجرا نشود منجر به ایجاد عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه  فواید انجیر خشک برای سلامتی و بدن
زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

اگرچه مرمت، تعمیر و درست کردن آبگیرها یکی از عملیات کاملا ضروری برای درختان انجیر بوده و می تواند بسیار مؤثر و مفید واقع شود، ولی لازم است، جهت ایجاد آبگیر خاک را از مناطق دیگر به باغ بیاوریم و نباید به هیچ وجه خاک بین ردیف های درختان مخصوصا در مناطقی که از نظر میزان خاک فقیر هستند کنده و جابه جا شود.

تغییرات دما

عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر معمولا از اوایل تابستان همزمان با گرم شدن هوا شروع شده و تا آخر مرداد ماه ادامه دارد. گرم شدن هوا در تابستان سبب تعرق زیاد رطوبت از سطح برگ درختان شده و در نتیجه در مناطقی که میزان بارندگی و آبیاری کم باشد منجر به زرد شدن برگ درختان انجیر می شود.

زرد شدن برگ درختان انجیر در سالهای که دمای هوا از حد نرمال بالاتر باشد بیشتر دیده می شود و در سالهای که دما در تابستان کم باشد میزان عارضه نیز کمتر مشاهده می شود. و هرگاه از شدت گرمای تابستان کاسته شود زرد شدن برگ درختان تقریبا متوقف می شود. همچنین اگر در اواخر بهار گرما بیشتر از معمول باشد شروع عارضه زودتر اتفاق می افتد.

نقش شاخه های ضعیف

شدت عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر در شاخه های ضعیف یا در حال خشک شدن بیشتر است. در یک باغ درختانی بیشتر این مشکل را دارند که ضعیف تر از بقیه هستند و در مورد هر درخت نیز ، شاخه های ضعیف و شاخه های که دچار آفتاب سوختگی شده اند، بیشتر با این مشکل مواجه هستند. با تقویت درختان با انواع کود های حیوانی و شیمیایی می توان از شدت خسارت کم کرد.

زرد شدن برگ درختان انجیر

نقش کود دهی

در سال های اخیر برخی باغداران همزمان با آبیاری نسبت به کود دادن باغات خود اقدام می کنند اگر میزان کود دهی نامناسب و بیش از اندازه باشد و یا از کود نامناسب استفاده شود عارضه زردی و سوختگی برگ درختان در اثر استفاده نادرست از کود ایجاد می شود.

آبیاری های بی رویه

درختانی علائم زرد شدن برگ را از خود نشان می دهند که قبلا آبیاری بی رویه شده و سپس آبیاری آنها به یکباره قطع شود. آبیاری بی رویه مخصوصا آبیاری در فصل تابستان بر روی این عارضه به شدت تاثیر گذار است با آبیاری تابستانه ریشه درختان برای دریافت آب به نزدیک سطح زمین می آیند که با قطع شدن آبیاری و در اثر گرمای تابستان این ریشه از بین رفته و سبب زردشدن برگ درختان انجیر و صدمه به درخت می شود.

عدم تناسب میزان میوه دهی با وضعیت و توان درخت

عدم تناسب بین میزان بار درخت و توان و وضعیت درخت نیز باعث ایجاد عارضه زرد شدن برگ درختان انجیر می شود. اگر بار درخت بیش از میزان توان درخت باشد علاوه بر زرد شدن و ریزش برگ درختان ، میوه ها نیز ریز و بدون کیفیت می شوند. بنابراین باید نسبت به تقویت درخت و آبیاری آن برای از بین بردن این مشکل اقدام شود.

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با آفت شپشک ستاره ای انجیر و نحوه مبارزه با آن

در هنگام عملیات گرده افشانی درختان انجیر که در اواخر خرداد و اوایل تیرماه انجام می شود وضعیت و توان درخت باید مد نظر گرفته شود و در صورت نامناسب بودن وضعیت درخت با کم کردن میزان گرده افشانی میزان محصول را کم کرده تا درخت دچار زرد شدن ، ریزش برگ و بی کیفیتی محصول نشود.

کمبود برخی از عناصر

کمبود برخی از عناصر باعث ایجاد علائم زردی و سوختگی برگ درختان انجیر می شود. کمبود نیتروژن باعث ایجاد کم رنگی و زردی برگهای مسن درختان انجیر شده درحالی که برگ های جوان سالم هستند. کمبود فسفر باعث به وجود آمدن برگهای کوچک با رنگ سبز تیره و ارغوانی شدن برگهای پایینی درخت می شود.

علائم کمبود پتاسیم به صورت رنگ پریدگی و زرد شدن حاشیه برگهای پایینی و مسن درخت می شود. کمبود آهن در برگهای جوان دیده می شود و باعث کم رنگ شدن و زرد شدن برگها در میان رگبرگها است در صورتی که رگبرگها کاملا سبز باقی می ماند کمبود آهن بیشتر در خاک های آهکی دیده می شود.

کمبود منیزیم ابتدا در برگهای مسن دیده می شود در این حالت علاوه بر زرد شدن برگ لکه های نواری بر روی برگ ظاهر می شود و در نوک برگ سوختگی ایجاد می شود. برای آشنایی با علایم کمبود عناصر بر روی گیاهان و درختان مقاله عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان و علائم کمبود آنها را مطالعه بفرمایید

زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر

سوختگی بر اثر استفاده نابجا از سموم و مواد شیمیایی

با رواج استفاده از سموم جهت کنترل آفات در دهه های اخیر ، استفاده از سموم نابجا و یا با غلظت زیاد خسارت شدید درختان انجیر را به دنبال داشته است. به عنوان مثال چون باغداران جهت کنترل مورچه از سم سوین استفاده می نمایند در موردی که به اشتباه به جای سم مزبور از علف کش سنکور که هر دو به صورت پودر و بسته بندی آنها شبیه هم می باشد استفاده شده زردی، سوختگی و نهایتا ریزش برگ درختان انجیر را به دنبال داشته است.

استفاده از علف کش رانداپ نیز منجر به بروز خسارت های جدی به درختان انجیر گردیده است. در مواردی که جهت مبارزه با کنه انجیر اقدام به سمپاشی برگ درختان انجیر می شود باید مواظب بود که میزان و غلظت سم مناسب باشد. استفاده از سم نامناسب یا استفاده از غلظت نامناسب سم ، سوختگی و ریزش برگ درختان را به همراه خواهد داشت.

خسارت رعد و برق و تگرگ

پس از سبز شدن برگ درختان انجیر در بهار ، وقوع رعد و برق و رگبارهای شدید تگرگ منجر به پاره پاره شدن برگ درختان می گردد. شدت این خسارت در تابستان با افزایش دما زیادتر شده و برگ های سوراخ و پاره شده دچار زردی و ریزش می شوند.

اشتراک گذاری در :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
به این مطلب امتیاز دهید :
5/5
شاید این مطالب را هم بپسندید

16 دیدگاه دربارهٔ «علل و عوامل زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر»

 1. سلام استفاده از کود پتاس جهت ضد تنش.ومقاومت در مقابل بیماری.استفاده به اندازه مناسب..موثر میباشد.محقق .م.ع.جابری

 2. منصوراحمدپور

  باسلام و خسته نبا شید بنده باغ انجیر دارم هشت ساله که متاسفانه هر سال همون نیمه اول تیرماه برگهاشون اول سبز کم رنگ بعد زرد رنگ میشوند بعدخشک به زمین میریزند فقط میوه ها میمونند میوه ها هم جلو افتاب خراب میشوند طول این هشت سال فقط زحمت بیهوده میکشم خواهش دارم بخاطر خدا کمکم کنید هنوز نفهمیدم مشکلشون چیه۰۹۱۰۶۵۰۴۱۲۶

  1. اگر برگ درختان شما قبل از ریزش قهوه ای رنگ و خاک آلوده شده باشد درخت شما مبتلا به کنه شده که برای آشنایی با کنه انجیر می توانید مقاله کنه تارتن انجیر و نحوه مبارزه با آن را از قسمت آفات انجیر مشاهده کنید. ولی اگر برگ های درخت بدون خاک آلودگی زرد شده و ریزش کند به احتمال زیاد درخت شما دچار کمبود رطوبت شده است که باید باغ خود را بلافاصله آبیاری کنید.

 3. سلام ، برگ درخت انجیر من سر سوز شده و کم کم سوختگی برگ بیشتر و در نهایت منجر به از بین رفتن آن برگ میشود ، ممکن است راهنمایی بفرمایید.
  در ضمن درخت پرتغال من هم برگها و شاخه هایش شل و بی حال هستند ، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزارم

  1. البته با توجه به خزان دار بودن درخت انجیر ریزش برگها در فصل پاییز امری طبیعی است. علل و عوامل زرد شدن برگ درختان انجیر در فصل رشد درخت در قسمت بالا توضیح داده شده بررسی کنید که کدام عامل می تواند در ریزش برگ درختان انجیر شما اثر گذار شده باشد. به طور خلاصه زرد شدن و ریزش برگ درخت انجیر در موارد زیر اتفاق می افتد ۱ – آبیاری کم ۲- استفاده بیش از حد کود بخصوص کود های شیمیایی ۲- استفاده نادرست از سموم دفع آفات ۳ – ضعیف شدن درخت ۴- بعضی از آفات و بیماریها مانند کنه انجیر

 4. با سلام ، درخت انجیر من در اسفند ماه تازه برگ سبز کرده بود و پس از یک روز طوفانی همراه با خاک ، برگ ها پژمرده شدند و شروع به ریزش کردند ! علت چیست و راهکار مناسب برای برطرف کردن مشکل چیه ؟ ممنون

  1. برگ درختان انجیر به خاطر داشت پرز به شدت گرد و غبار را جذب می کنند. می تونید برگ درختان تون با آب یا مخلوط آب با مایع دستشویی ( میزان مایع دستشویی باید کم باشد ) شستشو دهید تا گرد و غبار از روی برگ ها پاک شود. بررسی کنید برگ های درخت دارای آفت نباشه ، آبیاری درختتون رو منظم انجام دهید کود دهی هم فراموش نشه

 5. سلام ببخشید من نزدیک ۳۵ تا درخت انجیر دارم ولی در فصل تابستان برگهایش زرد میشوند یا روی درخت خشک میشوند و میریزند هر ساله همینجور میشن و این عوامل ذکر شده در بالا را مطالعه کردم ولی باز علت رو نمیدونم لازم به ذکر است که ثمر زیادی هم نمیدن از استان فارس هستم.ممنون

  1. به احتمال زیاد آبیاری درختاتون کمه ، قبل از گرم شدن هوا و زرد شدن برگها درخت ها رو آبیاری کنید.

 6. سلام ببخشید من یک درخت انجیر دارم، خیلی میوه میگرد اما میوه ها قبل از رسیدن میمرد، مطالب فوق را مطالعه کردم بازهم علت ریزش میوه انجیر قبل از رسیدن نفهمیدم، خواهش میکنم رهنمایی ام بفرمایید چه بکنم که از ریزش میوه انجیر جلوگیری کنم

  1. اگر با انجام آبیاری مناسب و کود دادن باز هم ریزش داشتید ممکنه احتیاج به گرده افشانی داشته باشه از قسمت فهرست مقاله مربوط به گرده افشانی انجیر رو مطالعه کنید

 7. سلام
  ما نهال انجیرامونو رو پارسال کاشتیم
  بعد امسال دیدیم که اون رخ هایی که زده و داره رشد میکنه تموم اونها خشک شدن
  علت خشک شدن برگ چیه

  1. آبیاری کم یا زیاد و یا نامناسب بودن خاک ، همانطوری که آبیاری کم باعث خشک شدن میشه آبیاری زیاد هم باعث پوسیدن ریشه ها و خشک شدن برگ میشه به علاوه خاک نامناسب سنگین رسی هم مانع از رشد ریشه ها شده و باعث کم آبی نهال میشه

 8. سلام. درخت انجیر من بعد از دادن میوه متوجه شدم روی برگها حالت زنگ زده پیدا کرده و بعد از مدتی حالت آویزون پیدا کرد. دلیلش چیست؟ ممنون

  1. سلام احتمالا درخت شما دچار بیماری زنگ انجیر شده ، تو قسمت فهرست انجیر » بیماریها » بیماری زنگ انجیر رو جستو کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید