بیماری های درخت انجیر و راههای مبارزه با آنها

اشتراک گذاری در :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram

آنچه در این مطلب می خوانیم

در مقاله های قبلی با تعدادی از مهمترین بیماری های درخت انجیر از جمله بیماری موزائیک انجیر ، شانکر انجیر ، بیماری زنگ انجیر و بیماری ترشیدگی میوه انجیر آشنا شده ایم. در این مقاله با تعداد دیگری از بیماریهای درختان انجیر آشنا می شویم.

پوسیدگی تار عنکبوتی ریشه

یکی از مهمترین بیماریهای ریشه درختان میوه و تعدادی از درختان جنگلی و غیر مثمر ، پوسیدگی تار عنکبوتی یا پوسیدگی سفید ریشه است. این بیماری در اغلب نقاط کشور انتشار یافته است. گیاهان زینتی و درختان میزبان این قارچ بسیار زیاد می باشد مانند چنار ، ارژن ، انجیر ، گردو ، سیب ، گلابی ، گیلاس ، زردآلو ، کیوی ، زیتون ، بادام ، انار و ….

این بیماری توسط گونه از قارچ به نام ” رزلینیا ” به وجود می آید. نشانه های بیماری روی اندام های هوایی درخت شامل شاخه ها پژمرده ، ضعیف و کم پشت شدن است. درختان مبتلا به این بیماری دچار سرخشکیدگی و خزان زود رس می شوند. اگر این بیماری درمان نشود باعث خشک شدن کل درخت می گردد.

بیماری های درخت انجیر

با عقب زدن خاک اطراف طوقه و ریشه درخت مبتلا، میسلیوم های سفید و خاکستری مخلوط و تار عنکبوتی شکل روی ریشه اصلی و یا ریشه های فرعی درخت دیده می شود. میسلیوم در موقع کهنه شدن سیاه رنگ می گردد. چنانچه میسلیوم های قارچ میکروسکوپی شود حالت لوله لامپ روی جدارهای عرضی دیده می شود که این حالت بهترین مشخصه قارچ رزلینیاست.

مبارزه

درختان مرده را بایستی به دقت با کلیه ریشه ها و مقداری خاک اطراف بیرون برد و جای آن را توسط قارچ کش بنومیل یا توپسین به مقدار حدود یکصد گرم در متر مربع ضدعفونی نمود تا بیماری از این نقطه به درختان سالم مجاور سرایت نکند.

درختان ظاهرا سالم مجاور درخت مرده را بایستی با مصرف یکی از قارچ کش های مزبور حفظ نمود و در اطراف ریشه و در ناحیه سایه انداز هر یک از آنها مقدار ۴۰ گرم سم در متر مربع پاشید و سپس آبیاری نموده و خاک آن را زیر و رو نمود تا سم به خوبی به ریشه ها برسد.

رطوبت مناسب برای رشد قارچ ۷۰% است بنابراین کاهش میزان آبیاری و استفاده از آبیاری قطره ای به جای غرقابی کردن می توان برای کنترل بیماری موثر است. رطوبت و یا آبیاری بیش از حد باغ ، رشد قارچ را تسریع می نماید و مخصوصا باید ترتیبی داد که آب آبیاری قطعه آلوده به قطعات دیگر جریان نیابد.

پوسیدگی طوقه و ریشه انجیر

پوسیدگی طوقه و ریشه یکی از مهمترین بیماری های درخت انجیر است. این بیماری توسط گونه ای قارچ موسوم به فیتوفترا ایجاد می شود. نشانه ها و علائم پوسیدگی طوقه و ریشه در گیاهان و درختان مختلف تقریبا شبیه به هم است.

این قارچ بر روی درختان انجیر سبب پوسیدگی ریشه ها و باعث به وجود آمدن لکه های آب سوخته بر روی طوقه درخت انجیر می شود. گرچه قارچ فیتوفترا به ریشه و طوقه درخت حمله می کند اما ممکن است اسپورهای قارچ در اثر وزش باد بر روی شاخه درختان انتقال پیدا کند و سبب آلودگی آنها نیز گردد.

بیماری های درخت انجیر

یکی از نشانه های بارز این بیماری ترشح صمغ شفاف و بی رنگ از تنه درختان انجیر در فاصله نزدیک به سطح زمین است. این صمغ به مرور زمان خشک شده و رنگ قهوه ای به خود می گیرد. بیماری فیتوفترا در ابتدا طوقه را در بر گرفته سپس بیماری به تنه و حتی شاخه های اصلی درخت را نیز در بر می گیرد و سبب ایجاد شانکر بر روی تنه درختان انجیر می شود.

در ریشه ها نیز ابتدا ریشه های نازک و سپس ریشه های ضخیم تر و اصلی را آلوده می کنند. در ریشه های نازک حالت پوسیدگی و در ریشه های ضخیم تر زخم های به رنگ قهوه ای و یا سیاه ایجاد می شود. در اثر این بیماری ریشه ها خشک و شکننده می شوند. این بیماری در بعضی از درختان انجیر سبب مرگ سریع و در بعضی دیگر از درختان سبب مرگ تدریجی تا چندین سال می شود.

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با آفت سپردار واوی انجیر

بیماری فیتوفترا در درختانی مانند سیب ، گردو ، انجیر ، مرکبات ، بادام ، گلابی ، انار ، زردآلو و پسته دیده شده است.

در ابتدای آلودگی به بیماری فیتوفترا ، درخت چندان علائمی از خود نشان نمی دهد ولی با گذشت زمان و پیشرفت بیماری نشانه های مانند پژمردگی برگ درختان و خشکی شاخه های درختان دیده می شود در این شرایط رشد درخت متوقف شده و برگ درختان زودتر از موعد می ریزند و درخت انجیر دچار خزان زودرس می شود.

برگها از ناحیه دمبرگ حالت رنگ پریدگی به خود گرفته و زرد می شوند این زردی در رگبرگهای میانی به خوبی قابل تشخیص است برگها پس از مدتی ریزش می کنند و درخت ضعیف می گردد.

ضعف درخت از نوک درخت شروع شده و به تدریج به قسمتهای دیگر تنه سرایت می کند با ریزش برگ درختان ، میوه نیز خشک شده و از بین می روند. این بیماری در بعضی از درختان سبب پوسیدگی ریشه در بعضی دیگر باعث پوسیدگی طوقه و در بعضی درختان هر دو می شود.

مبارزه

این بیماری در باغاتی که زیاد آبیاری می شوند و آب به مدت زیاد دور طوقه درخت می ماند بیشتر مشاهده می شود. یکی از راههای پیشگیری و مبارزه با این بیماری کاهش میزان آبیاری درختان یا استفاده از روش های به جز روش آبیاری غرقابی مانند روش قطره ای می تواند در کنترل بیماری کمک کند.

استفاده از ارقام مقاوم نیز در می تواند در مبارزه با بیماری موثر باشد. محلول پاشی پایین تنه و طوقه با بردو ۲ % یا پرمنگنات پتاسیم ۱ % موجب کاهش تکثیر قارچ فیتوفترا می شود. استفاده از سموم قارچ کش ردومیل و آلیت در از بین رفتن قارچ فیتوفترا موثر هستند.

نماتد مولد غده ریشه

نماتد مولد غده دارای میزبانان زیادی از درختان میوه مانند انجیر ، مو ، توت ، انار و …. و درختان جنگلی و غیر مثمره مانند زبان گنجشک و گیاهان زینتی مانند فیکوس ، یاس ، داوودی و …. می باشد. بر اثر حمله این نماتد به ریشه برجستگی های ریز و درشتی تا قطر حدود ۲ سانتی متر بر روی ریشه ها ظاهر می شود و گیاهان مبتلا زرد و رشدشان متوقف می گردد. در مقاله نماتدها و راههای مبارزه با آنها با انواع روش های مبارزه با نماتدها آشنا شوید.

بیماری های درخت انجیر
سمت چپ ریشه سالم – سمت راست ریشه مبتلا به نماتد

نماتد ماده ، گلابی شکل و حداکثر به طول ۱/۳ متر و نماند نر کروی شکل و طول آن تا ۱/۵ میلی متر نیز می رسد. هر ماده ۶۰۰ – ۳۰۰ عدد تخم می گذارد. در شرایط مناسب از هر تخم یک لارو سن اول به وجود می آید.

لارو بعد از اولین پوست اندازی در داخل خاک شروع به حرکت کرده و خود را به یک ریشه حساس می رساند و وارد آن می شود. لارو نماتد ضمن تحریک سلولهای ریشه با مکیدن شیره گیاهی باعث خسارت می شود.

مبارزه

برای مبارزه با این نماتد در سطح های کوچک قبل از کاشت گیاه می توان زمین را با رها کردن گاز متیل بروماید به نسبت ۵۰ گرم در متر مربع در زیر پلاستیک ضدعفونی کرد.

سفیدک سطحی 

سفیدک سطحی یکی از انواع بیماری‌های درخت انجیر است. این نوع بیماری در اثر گونه ای قارچ ایجاد می‌شود. بیماری از یک محل آغاز شده و به مرور زمان به قسمت های دیگر سرایت کرده و گسترش می‌یابد. شکل ظاهری برگ در بیماری سفیدک سطحی ، سفید رنگ شده و حالتی مشابه پاشیده شدن آرد بر روی برگ به وجود می‌آید. برای مبارزه با این بیماری می توان از انواع قارچ کش های رایج در بازار استفاده کرد.

بیماری سیاهک انجیر

پوسیدگی میوه انجیر به نام بیماری سیاهک انجیر نیز شناخته می شود. عامل به وجود آورنده این بیماری قارچ آسپرژیلوس ” Aspergillus ” است. قارچ آسپرژیلوس باعث پوسیدگی میوه انجیر می شود. این قارچ قسمت هایی از انجیر (معمولاً نزدیک دهانه) یا کل قسمت داخلی انجیر را می تواند آلوده و به توده ای از پودر سیاه تبدیل کند.

پیشنهاد مطالعه  خواص انجیر ، از کاهش وزن تا رفع یبوست

پوسیدگی معمولاً از انتهای چشم انجیرها وقتی هنوز سبز هستند شروع می شود. در مراحل بعدی هنگامی که میوه رسیده است قارچ ، اسپور سیاه فراوانی تولید می کند که توسط مگس سرکه و دیگر آفات انجیر به میوه سالم منتقل می شوند.

مبارزه

 • آبیاری منظم و تقویت درخت انجیر با انواع کودها
 • استفاده از ارقام مقاوم
 • کنترل و مبارزه با حشرات و آفات درخت انجیر
 • جمع آوری و سوزاندن میوه های آلوده

بیماری لکه برگی درخت انجیر

یکی از بیماری های درخت انجیر بیماری لکه برگی است. این بیماری یک بیماری شایع میوه مرکبات است اما بسیاری از محصولات دیگر را نیز درگیر می کند. این بیماری در اوایل بهار شروع به فعالیت کرده و نشانه های آن لکه های سبز زیتونی زاویه دار روی سطح برگ است. با بزرگ شدن ، لکه ها مرکز برنزه و حاشیه قهوه ای تیره می شوند.

لکه های برگ تا ۸ میلی متر عرض دارند و ممکن است با هم ادغام شوند. بیماری لکه برگی انجیر یک بیماری های قارچی درخت انجیر است و با باران های تابستانی یا به وسیله باد قارچ به سرعت گسترش می یابد و شاخ و برگ را آلوده می کند. عفونت شدید می تواند باعث ریزش برگ شود. برای مبارزه با این بیماری می توان از انواع قارچ کش ها مانند بردوفیکس استفاده کرد.

بیماری های درخت انجیر

بیماری بلایت درخت انجیر

معمولاً اولین نشانه های بیماری بلایت انجیر در تاج درخت و در شاخه های جوان مشاهده می شود. در این حالت شاخه ها با رشد مخملی به رنگ سفید کثیف یا صورتی کمرنگ در می آیند. در ادامه زخم های روی شاخه های آسیب دیده به وجود می آید.

در اثر این بیماری برگ درختان رنگ پریده ، پژمرده و خشک شده و از بین می روند. این بیماری در تابستان های گرم و مرطوب بیشتر دیده می شود. علت بیماری بلایت انجیر نوعی قارچ است.

مبارزه

این قارچ معمولا بر روی شاخه های خشک شده زمستان گذرانی می کند و می توانند توسط وزش باد به شاخه ها و درختان دیگر منتقل شوند. بنابراین حذف شاخه های آلوده و جمع آوری آنها از سطح باغ و سوزاندنشان یکی از راههای موثر در مبارزه با این بیماری است. برشهای خود را ۸ تا ۱۰ سانتی متر پایین تر از قسمت آلوده شده بزنید و اگر امکان آن است کل شاخه را ببرید.

یکی دیگر از راههای کنترل بیماری بلایت انجیر هرس مناسب درختان است. معمولا بیماری های درخت انجیر از جمله بیماری قارچی درختان انجیر در روی درختان هرس نشده بهتر رشد می کنند. بعد از انجام هر هرس وسایل خود را با یک ماده ضدعفونی کننده یا محلول ۹ قسمت آب و یک قسمت سفید کننده ضد عفونی کنید.

کفک خاکستری انجیر

یکی دیگر از بیماری های قارچی درختان انجیر بیماری کفک خاکستری است. درخت انجیر وقتی مبتلا به این قارچ می شود شاخه هایش خشک می شود و میوه های آن مومی شده و بر روی درخت می ماند.

دمای بالای محیط همراه با رطوبت بالا برای رشد این قارچ بسیار مساعد است و باعث تسریع در رشد قارچ و گسترش آن می شود. بیماری بوسیله قسمت های پوسیده و یا میوه های مومی شده که بر روی درخت مانده باشد به سایر نقاط گسترش می یابد.

مبارزه

هرس به موقع درختان و قطع شاخه های مریض و درهم ، سمپاشی محل آلوده با استفاده از قارچکش های رایج در بازار ، از بین بردن بقایای میوه های مانده بر روی درخت و سوزاندن آنها و مبارزه با حشرات و آفات که عامل اصلی انتقال بیماری هستند از راههای اصلی مبارزه با این بیماری است.

اشتراک گذاری در :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
به این مطلب امتیاز دهید :
5/5
شاید این مطالب را هم بپسندید

39 دیدگاه دربارهٔ «بیماری های درخت انجیر و راههای مبارزه با آنها»

 1. سلام
  من یک درخت انجیر سفید ابدار دارم
  که خیلی پر محصول والان هم نزدیک به ۲۵ سال
  ولی امسال با شروع برگ کردن برگ ها داره میریزه فقط چند روز قبل طوفان گرد وخاک با بارون شل روی درخت بارید ممکن مال این باشه و اگر نیست چکار کنیم

  1. برگ درختان انجیر به خاطر داشت پرز به شدت گرد و غبار را جذب می کنند. می تونید برگ درختان تون با آب یا مخلوط آب با مایع دستشویی ( میزان مایع دستشویی باید کم باشد ) شستشو دهید تا شل ها از روی برگ ها پاک شود. بررسی کنید برگ های درخت دارای آفت نباشه ، آبیاری درختتون رو منظم انجام دهید کود دهی هم فراموش نشه

   1. سلام من یک درخت انجیر سه ساله دارم که کلی انجیر داده ولی انجیره خیلی ریز و رسیده نمیشود و میریزد لطفاً راهنمایی بفرمایید

 2. سلام ببخشید ما یک نهال دو ساله انجیر رو از گلدان به خاک باغچه منتقل کردیم و الان بعد از یک هفته اکثر برگ هاش قهوه ای شدن دلیلش چی هست…البته آبیاری قطره ای پاش بود و قطعش نکردیم

  1. به احتمال زیاد میزان آبیاری زیاد بوده و نهال شما به اصطلاح خفه شده باشد میزان آبیاری رو کم کنید. اجازه بدید بعد از آبیاری خاک خشک بشه ، به علاوه برای کاشت انجیر باید خاک سبک باشه و خاک های سنگین رسی مناسب کاشت انجیر نیست

 3. باسلام بنده یه درخت انجیر گلابی دوساله دارم پارسال میوه داشت امسال هم‌ میوه هاش هم درشت هم زیاد بود ولی کلا انجیرهارو پوسیده شده وریخته خود درختش سالم وسرسبزه بعد بهش هم کودکفتر داده بودم

  1. درخت شما از گونه ای است که احتیاج به گرده افشانی داره می تونید مقاله گرده افشانی درخت انجیر رو از داخل فهرست سایت مطالعه کنید.

 4. سلام
  ما یه درخت انجیر بزرگی داریم که چند سالی است که خیلی زیاد انجیر می دهد ولی هیچ کدام قابل خوردن نیستند و پوک هستند. همچنین روی بعضی از برگاش لکه های سفید دارد. مشکل درخت چیه و باید چه کنیم؟

  1. تصویر برگ درختتون رو از طریق اینستاگرام یا واتس آپ برام ارسال کنید احتمالا ریزش میوه مربوط به مشکلی در برگها باشه

    1. لینک کانال اینستاگرام در انتهای مقاله هست ، شماره واتس آپ در انتهای صفحه می تونید مشاهده کنید

 5. نصیری میانه

  سلام درخت انجیر دارم تقریبا میوه قهوه ای میده
  امسال انتهای میوه وقتی که میخواد ابداربشه به یه طرف جمع میشه فک میکنم یه قسمت کوچک سوخته توش رو باز کردم اون قسمت جمع شده و سوخته توش سفید بود بقیه ابدار بود

 6. سلام خسته نباشید
  یک درخت انجیر دارم خیلی هم بزرگه . تا چند هفته پیش بسیار خوب و شاداب بود ولی یک دفه برگها و میوه هاش داره میریزه بااینکه هنوزفصل خرداده. به نظرشما دیلیلش چی میتونه باشه. ممنون میشم راهنماییم کنید .این رو هم بگم که یه چند روزی اب ریکا حاصل ظرف شستن ریخته شده توباغچه ولی زیاد نبوده مثلا روزی یک سطل کوچیک

  1. آبیاری رو به طور منظم انجام دهید ممکنه به خاطر آبیاری کم باشه ، بررسی کنید ممکنه درخت دچار آفت شده باشه

 7. فرزاد احمدی

  با سلام و تشکر
  درخت انجیری دارم که انجیرهای زرد و بسیار شیرین میدهد از اواسط تیر تا اواسط مهر.
  ۵ ساله است و حدود ۱۵ متر مربع چتر دارد.ولی در باغچه ای قرار دارد که ۳ متر مساحت دارد.
  کود های ماکرو و مکرو به ان میدهم.در این دو سالی که بار زیادی میدهد دو سوم میوه های نارس در اواخر خرداد میریزد.نمیدانم به دلیل رسیدن دما به بیش از ۴۰ درجه است و یا به علت محلول پاش کردن کود است و یا دلایل دیگری مثل کوچک بودن با باغچه.برگها و تنه قوی و سالم هستند.اگر امکان دارد نژاد درخت رو هم بگویید و ایا احتیاج به گرده افشانی دارد.

  1. اگر آبیاری رو به صورت منظم انجام داده باشید اندازه باغچه تقریبا مناسبه ، ممکنه به علت محلولپاشی باشه به علاوه اینکه فرمودید هوا هم زیاد گرم میشه ممکنه محلولپاشی میوه را بسوزونه و این باعث ریزش میوه ها شده باشه ، محلولپاشی رو انجام ندید اگر باز ریزش داشتید احتمالا باید گرده افشانی انجام بشه

 8. محمد رضا یزدخواستی

  درورد بر دوستان
  من یک درخت انجیر دارم حدود ۱۰ سالشه پارسال کمتر ولی اسال خیلی زیاد تر برگهای درخت جمع شده و وقتی یکی از برگهای جمع شده را باز میکنم یه چیزی سفید رنک مثل تار عنکبوت پیله بسته . امسال هم انجیرهاش میکنده و پوک شده . لطفا راهنمایی کنید چکار کنم . لازم به ذکر درختم انجیر گلابی هستش .
  سپاس فراوان

  1. با یکی از سموم مانند دیملین و یا مالایتون به نسبت ۲ لیتر در هزار لیتر آب درختان آلوده را سمپاشی نمود.

 9. سلام یه درخت انجیر دارم میوه داده اما قابل خوردن نیستند لطفاً راهنماییم کنید. با تشکر

  1. از زمان میوه دادن تا رسیدن کامل میوه ممکنه چندین ماه طول بکشه پس منتظر باشید تا میوه ها کاملا برسه ، اگر در زمان رسیدن میوه باز قابل خوردن نباشه ممکنه درختتون از گونه غیر خوراکی انجیر باشه

 10. سلام
  یک درخت انجیر ۲۰ ساله درحیاط ۳۰ متری منزل داریم همراه با یک درختچه چسبان به دیوار که هر ۲ تقریبا ۲۰ ساله هستند در این مدت خاک عوض نشده وکودی هم داده نشده ویکساله اخیر آبیاری هم کم بوده حالا از اوئل خرداد برگهای درخت انحیر کم کم زرد میشوند ومیریزند وشکل برگ ها شل است ودخت چسبان ام ررگهایش کم کم زرد میشود و میریزد مشکل چیست وچگونه درمان میشود

 11. سلام وقت بخیر درخت انجیر سیاه که همه ساله بار خوبی داشت امسال هم پر محصول هست ولی متاسفانه الان فصل آبدار شدن هست میوه رو به زردی میرود و خراب میشود. لطفا راهنمایی کنید چی کار کنم با سپاس

  1. آبیاری نامناسب ، کمبود عناصر ریز مغزی مانند روی ، بور و کلسیم و بیماری و آفات میتونه علت ریزش باشه باید بررسی بشه کدوم عامل علت این موضوع است.

 12. سلام ما یه درخت انجیر ۱۶ ساله داریم که به مقدار خیلی زیادی بار میده اما انجیراش خراب و پفکی میشه و چند سالی هست که اینطوری میشه برای بهتر شدنش از داروی آهن و کود گوسفندی استفاده کردیم اما متاسفانه همچنان همونه، برای بهتر شدنش باید چیکار کنیم؟

  1. تصویر درخت و میوه انجیر رو از طریق واتس آپ به شماره ای که انتهای همین صفحه است یا از طریق دایرکت به اینستاگرام انجیرستان بفرستید

 13. سلام انجیر ها قبل رسیدن خیلی بزرگ شدن اما قبل رسیدن پوسیدن افتادن علتش کود شیمیایی میتونه باشه؟

  1. زیاده روی تو مصرف کود شیمیایی ابتدا بر روی برگ ها اثر میذاره و باعث سوختگی برگها میشه اگر برگهای درختتون سالم هست مشکل از کود نیست و علت ریزش میوه دلیل دیگه داره

 14. سلام من یک درخت انجیردارم حدود ۱۵تا۲۰سال سن دارد انجیرش زرد وخیلی اب داربود ولی امسال انجیرش پوک خشک است انجیر زرد میشه ومیریزه

  1. دلیل ریزش میوه انجیر
   ۱ – آبیاری نامناسب ( کم یا زیاد )
   ۲ – بیماری یا آفت
   ۳ – کمبود عناصری مثل پتاسیم ، روی ، مس و ….
   ۴ – عدم گرده افشانی در بعضی گونه های انجیر که البته این مورد مشکل درخت شما نیست

 15. باسلام بنده ۳عدد قلمه انجیر داخل آب دارم که ریشه دادن اما یکی از قلمه ها برگهایش سفید ولکه دار شده علت چیست

 16. ابراهیم عراقی

  باسلام من یک عدد انجیر گلابی در خانه ویک عدد در صحرا دارم .در ابتدای فصل انجیر آن درشت وسالم هست ولی به مرور بقیه محصول حالت لکه قهوه ای مانند آفتاب سوختگی به خود گرفته و پس از مدتی ریزش پیدا میکنند .در مطلب بالا گفته بودید به خاطر عمل گرده افشانی است ولی من متوجه نشدم میشود توضیح دهید ؟آیا درمانی دارد یا درخت را از ته ببرم بندازم دور؟

  1. از قسمت فهرست ها ی سایت می تونید مقاله مربوط به گرده افشانی درختان انجیر رو مطالعه بفرمایید.
   البته این موضوع می تونه به دلیل آبیاری نامناسب یا کمبود عناصر یا آفات و بیماری نیز باشه ، باید درخت بررسی بشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید