آشنایی با آفت شپشک ستاره ای انجیر و نحوه مبارزه با آن

اشتراک گذاری در :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram

آنچه در این مطلب می خوانیم

شپشک ستاره ای انجیر یکی از آفت های انجیر است که بیشتر به شاخه‌های جوان حمله کرده و در صورت شدت ، برگها و میوه ها را نیز مبتلا می کند. شپشک انجیر علاوه بر خسارات مستقیم به درخت انجیر ، آن را نسبت به حمله لارو ساقه خوار از خانواده سوسکهای شاخک بلند انجیر تضعیف می کند.

این آفت ترشحات عسلک مانندی بر روی برگ ها ، شاخه ها و تنه از خود باقی می گذارند. درختان مبتلا به این آفت زودتر از درختان سالم منطقه خزان می‌کنند و میوه های آنها نیز ریز و چروکیده می شود.

 

مناطق انتشار شپشک ستاره ای انجیر

آفت شپشک ستاره ای انجیر علاوه در استان فارس در استانهای لرستان و کردستان نیز دیده شده است. این آفت در حال حاضر یکی از مهمترین آفت های انجیر در آبسرد و کرفت خفر می باشد. در سالهای اخیر این آفت در بسیاری از مناطق انجیر کاری استان فارس مانند استهبان ، نی ریز ، نویگان داراب ، آبسرد ، کرفت ، سیمکان ، جهرم و کوار شیوع پیدا کرده است.

شپشک انجیر در لبنان ، اردن ، ترکیه و سوریه نیز وجود دارد و خسارت آن فوق العاده زیاد گزارش شده است.

شکل شناسی شپشک ستاره ای انجیر

شپشک ستاره ای انجیر نیمه کروی و از ۸ قطعه منظم مومی احاطه شده که در وسط هر یک لکه سفید رنگی دیده می شود. قطر حشره ماده کامل در حدود ۴ میلی متر و ارتفاع آن ۲/۵ تا ۳ میلیمتر است.

رنگ شپشک ستاره ای انجیر خاکستری مایل به بنفش است ولی گاهی به رنگ های تیره تر نیز دیده می شود. در قسمت مجاور به قطعات ، تیره تر و در قسمت وسط روشنتر است. صفحات مومی کناری گاهی زرد نارنجی و یا مایل به قرمز می‌باشد.

آفت شپشک ستاره ای انجیر

موم روی بدن حشره مانند سپری از آن محافظت می کند. می توان موم را از روی بدن شپشک ستاره ای برداریم و یا به واسطه حرارت دادن در الکل آن را حل کنیم. با برداشتن موم ، خود حشره ظاهر می گردد که رنگ این آفت انجیر خرمایی یکنواخت بوده و شکلش نیمه‌ کروی و سطح بدن آن صاف می باشد.

پیشنهاد مطالعه  عوامل محیطی تاثیر گذار در رشد درخت انجیر

پوپاریوم نر ، شکل کشیده داشته و رنگش قرمز است. در اطراف آن مخروطهای خارج می‌شود که شکل ستاره‌ای را به آن می‌دهد. رنگ این مخروطها سفید و تعدادش ۱۲ – ۹ عدد است ( ۹ – ۶ عدد در هر طرف و یک عدد در قسمت جلو و ۲ عدد در انتها ) در سطح پشتی نیز دو مخروط عریض مومی شکل دیده می شود. طول پوپاریوم نر ۲ میلی متر است. نرهای بالدار نیز وجود دارند که رنگشان قرمز و دارای بال‌های سفید می‌باشند.

تخم شپشک ستاره ای انجیر بیضوی ، سفید یا زرد متمایل به قرمز می باشد. پوره های که به تازگی از تخم خارج می شوند به رنگ قهوه ای روشن و دارای شش پا هستند. پوره های سن دوم سفید رنگ و تقریبا شکل ستاره ای خود را پیدا کرده اند که پس از مدتی سپر ارغوانی رنگ روی بدن آنها به وجود می آید.

زیست شناسی آفت شپشک انجیر

شپشک انجیر زمستان را به صورت پوره های سن ۲ در روی سرشاخه های جوان درختان انجیر سپری می کنند. در اواخر فروردین هم زمان با افزایش دما پوره ها شروع به تغذیه از شیره نباتی درختان انجیر می کنند. در این زمان آنها تغییر جلد داده و تبدیل به حشره کامل شده و آماده تخم ریزی می شوند. در اواخر دهه دوم اردیبهشت‌ ماه اکثریت جمعیت حشره را مادهای بالغ تشکیل می‌دهد.

آفت شپشک ستاره ای انجیر
آفت شپشک انجیر بدون سپر ستاره ای

تخم ریزی شپشک ستاره ای انجیر از اواسط اردیبهشت ماه آغاز و تخم ریزی این آفت در اوایل خرداد ماه به اوج خود می رسد. مدتی پس از باز شدن تخم ها ، پوره ها از زیر سپر مادری بیرون می آیند و روی برگها ، ساقه و میوه پخش می شوند.

اکثر پوره های سن اول بهاری اطراف رگبرگ های وجود دارند ولی پوره های سنین بعدی علاوه بر برگ بر روی میوه نیز دیده می شوند. در سن دوم و بالاتر پوره ها بزرگتر بوده و مقادیر زیادی عسلک ترشح می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه  نحوه گرده افشانی درخت انجیر

پوره های نسل بهاره پس از تغذیه و پوست اندازی به سرعت رشد نموده و در اواخر تیرماه ماده های بالغ ظاهر می شوند. تعداد ماده های بالغ در اوایل مردادماه به حداکثر خود رسیده و در اواسط مرداد شروع به تخم گذاری می کنند و نسل تابستانه را بوجود می آورند. پوره ها در اوایل شهریور ماه از تخم بیرون آمده و در اطراف سرشاخه ها و سطح رویی برگ ها مستقر می شوند.

میانگین تعداد تخم ها در شپشک انجیر ۱۲۰۰ عدد می باشد. نسل تابستانه پس از تبدیل به پوره سن ۲ فعالیت خود را بر روی درخت انجیر کاهش می دهد. این آفت انجیر زمستان را به صورت پوره نسل ۲ سپری می کند.

مبارزه با شپشک انجیر

تعداد زیادی از این آفات هنگام ریزش برگ انجیر در پاییز تلف می شوند.

شپشک ستاره ای انجیر در کشورهای سوریه ، لبنان و اردن توسط گونه ای زنبور پارازیته می شوند و همچنین در خفر استان فارس این آفت انجیر به وسیله یک زنبور از جنس ” tetrastichus ” پارازیته می گردد.

این زنبور پوره های شپشک را مورد حمله قرار می دهد. پوره های مورد حمله قرار گرفته رنگ شفاف و ارغوانی خود را از دست داده و به رنگ زرد تیره در می آیند. این نوع زنبور می تواند به میزان ۴۰ درصد شپشک انجیر را پارازیته و از بین ببرد.

هرس سر شاخه های آلوده و سوزاندن آنها در اواخر زمستان می تواند نقش موثری در کنترل این آفت درخت انجیر داشته باشد.

سم پاشی با استفاده از روغن ولک ۲/۵ درصد به صورت مخلوط با سم دورسبان ۱/۵ – ۱ در هزار در اواخر زمستان تاثیر بسیار خوبی در کاهش شپشک انجیر دارد.

اشتراک گذاری در :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
به این مطلب امتیاز دهید :
5/5
شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید