کاشت ، داشت و برداشت زیره سبز

کاشت ، داشت و برداشت زیره سبز

به دلیل قرار داشتن ایران در منطقه خشک و گرم، زیره سبز ایرانی از کیفیت بالاتری نسبت به زیره کشورهای دیگر برخوردار است. آستانه تحمل این گیاه نسبت به شوری آب و خاک بالا می باشد، اگرچه بهترین عملکرد را در خاکهای شیرین و با آبهای شیرین دارا می باشد.

کاشت ، داشت و برداشت زعفران

آموزش کاشت زعفران و نحوه داشت و برداشت آن

 از هر هکتار زمین زعفران حدود ۵ الی ۶ کیلوگرم  زعفران خشک به دست می آید. زعفران هر چند که در انواع خاک ها اعم از سبک و شنی و یا رسی و سنگین قابل کشت می باشد ولی بهترین رشد و عملکرد را در خاک های هوموس دار با بافت متوسط لومی دارد.

کاشت و پرورش گیاه اسطوخودوس

کاشت و پرورش گیاه اسطوخودوس

صنعت گیاهان دارویی منبع عظیم اقتصادی و با ارزش افزوده بسیار بالا در ایران محسوب می شود. کاشت اسطوخودوس در چند سال اخیر برای استفاده های دارویی ، آرایشی و بهداشتی و تزئینی در کشور افزایش پیدا کرده است.

کاشت و داشت گیاه آویشن

کاشت و داشت گیاه آویشن

گیاه آویشن از زمانهای گذشته یکی از گیاهان دارویی مورد استفاده در بین ما ایرانیان بوده است. این گیاه دارای مصارف دارویی ، ادویه ای و بهداشتی است. در این مقاله با نحوه کاشت و داشت گیاه آویشن آشنا خواهیم شد.

کاشت گیاه زنجبیل

آموزش کاشت و برداشت گیاه زنجبیل

زنجبیل یک گیاه گرمسیری است و برای کاشت احتیاج به آب فراوان دارد. خاک های لومی با هوموس فراوان خاک مناسب کاشت گیاه زنجبیل است. این گیاه بذر تولید نمی کند و تنها راه تکثیر آن از طریق غده های زیرزمینی موسوم به ریزوم است.

کاشت فلفل سیاه

مراحل و نکات کاشت فلفل سیاه

فلفل سیاه از جمله محبوب ترین ادویه جات جهان محسوب می شود بطوری که آن را سلطان ادویه ها نامیده اند. گیاه فلفل سیاه بومی مناطق جنوبی کشور هند است. کشور هند بعنوان بزرگترین تولید کننده  و صادر کننده فلفل سیاه در جهان شناخته می شود.

کاشت درخت عناب

همه چیز در مورد درخت عناب

درخت عناب به دلیل مقاومت زیاد به شرایط نامساعد محیطی از جمله کم آبی و خشکی جایگاه ویژه ای در بین محصولات باغی و گیاهان دارویی دارد. عناب درختی  خزان دار با پوست تنه ناهموار ، چوب بسیار محکم و شاخه های خاردار است.

کاشت سیر

آنچه در مورد کاشت و برداشت سیر باید بدانید

طول دوره رشد سیر از مرحله کاشت تا رسیدگی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز می باشد. سیر به سرمای زمستانه مقاومت دارد  و بهتر است به صورت یکساله زمستانه کشت شود. خاک با زهکشی مطلوب ، غنی و دارای بافت سبک ( لومی شنی ) مناسب این گیاه است.

کاشت گل گاوزبان

آموزش کاشت و برداشت گل گاوزبان

بذرهای گل گاوزبان چون رشد اولیه کندی دارند بهتر است ابتدا در خزانه کاشته شده و بعد از رشد به زمین اصلی منتقل شوند. آبان ماه بهترین زمان کاشت بذر در خزانه می باشد و نشاء حاصل از آن را می توان در اواسط تا اواخر اسفند به زمین اصلی منتقل کرد.

کاشت گیاه آلوئه ورا

کاشت گیاه آلوئه ورا و نحوه آبیاری و کوددهی

آلوئه ورا یا آلوورا گیاهی بوته ای ، علفی و گوشتی است. آلوورا گیاه مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است و در مناطق گرم رشد مناسبی دارد. این گیاه را می توان از طریق بذر ، قلمه برگ ، پاجوش و کشت بافت تکثیر کرد. 

به بالای صفحه بردن

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید