مکان یابی برای کاشت درخت انجیر و احداث باغ

کاشت درخت انجیر
اشتراک گذاری

اگر قصد کاشت انجیر درمنطقه زندگی خود دارید شناخت وضعیت منطقه ای که می خواهید اقدام به احداث باغ انجیر در آن بنمایید و همچنین آگاهی از شرایط کاشت و نگه داری از درخت انجیر دارای اهمیت می باشد.

شرایط آب و هوایی کاشت درخت انجیر

درخت انجیر در آب و هوای نیمه گرمسیری رشد می کند و دوره خواب کوتاهی دارد. درخت انجیر طالب زمستان های ملایم و تابستان های گرم و خشک است. انجیر به روزانه ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید برای رشد خود نیاز دارد. سرمای زمستانه نسبت به گرمای تابستانه محدودیت بیشتری را برای رشد درخت انجیر مخصوصا در دوران نهالی ایجاد می کند. البته این بدین معنی نیست که درخت انجیر را در هر منطقه ای با آب وهوای گرم می توان کشت کرد.

حداکثر دمای شهرستان های استهبان و نیریز که یکی از مهمترین قطب های انجیر کشور محسوب می شوند در فصل تابستان در حدود ۴۰ درجه است. هوای خشک و دماهای بالاتر از ۴۰ درجه در تابستان می تواند باعث کاهش رطوبت درخت ، زرد شدن و ریزش برگ ، آفتاب سوختگی و مشکلات مهمی در کیفیت محصول و افزایش آلودگی درخت به آفلاتوکسین شود.

سرما

دمای زیر ۹ – درجه سانتی گراد باعث از بین رفتن درخت انجیر می شود. نهال های تازه کاشته شده نسبت به درختان چند ساله نسبت به سرما حساس تر هستند. همچنین دماهای زیر صفر در زمستان ممکن است زنبور گرده افشان انجیر را که در درون میوه ” بر” انجیر مشغول زمستان گذرانی است تحت تاثیر قرار داده و این مسئله موجب از بین رفتن زنبور شود. دماهای پایین در فصل بهار بعد از این که جوانه ها رشد کردند نیز می تواند باعث صدمه دیدن جوانه ها و خشک شدن آنها و در نتیجه آسیب به درخت شود.

بارش مورد نیاز کاشت درخت انجیر

انجیر درختی نیمه گرمسیری است و در برابر خشکسالی و کمبود آب مقاومت زیادی دارد ولی کمبود بیش از حد آب باعث کاهش رشد درخت و کاهش میزان و کیفیت محصول می شود. متوسط بارش باران در مناطق عمده کشت انجیر حدود ۳۵۰ – ۴۰۰ میلیمتر است. مناطقی که میزان بارندگی سالیانه آن کمتر از این مقدار است چندان مساعد کاشت انجیر و احداث باغ نمی باشند.

در سال های اولیه کاشت قلمه یا نهال انجیر اگر رطوبت خاک مناسب نباشد و بارندگی کم باشد باید عملیات آبیاری کمکی برای رشد نهال ها انجام شود. آبیاری کمکی نیز بدین صورت انجام می گیرد که بعد از کاشت قلمه یا نهال ، آبیاری هر ۲ هفته یک بار تا آخر سال اول ، در سال دوم آبیاری کمکی از فروردین و هر ۳ هفته یکبار و در سال سوم از اردیبهشت ماه تا آخر شهریور و ماهیانه یکبار انجام می گیرد. آبیاری کمکی در سال چهارم قطع شده ولی اگر در تابستان نهالها پژمرده و برگ آنها زرد شد یک نوبت آبیاری کمکی باید انجام شود.

در مناطق با بارندگی محدود و در شرایط خشکسالی ، کمبود آب را باید با آبیاری درختان جبران کرد. این آبیاری ها باید به گونه ای باشد که درخت در طول سال از آب کافی برخوردار باشد.

کاشت درخت انجیر

در بعضی از مناطق کشاورزان قبل از برداشت محصول اقدام به آبیاری باغ می کنند که هر چند باعث افزایش کیفیت محصول شده و میوه درشت تر و با کیفیت تر می شود ولی چون این آبیاری به مقدار محدود و در فصل تابستان انجام می گیرد سبب رشد ریشه در نزدیکی سطح زمین می گردد که این امر در طی چندین سال باعث عادت درخت نسبت به آبیاری تابستانه و کاهش مقاومت آن نسبت به خشکسالی می گردد. به علاوه با توجه به خشکسالی های اخیر انجام هر ساله آبیاری تابستانه باعث فشار مضاعف به منابع آبی می شود.

پیشنهاد مطالعه

آموزش کاشت درخت انجیر در گلدان

رطوبت

قبل از انتخاب محل کاشت درخت، رطوبت نسبی منطقه در طی مرحله رسیدن میوه و خشک شدن آن باید مورد توجه قرار گیرد. رطوبت بالا و بارندگی در زمان رسیدن و خشک شدن میوه انجیر می تواند باعث کاهش کیفیت و افزایش احتمال قارچ زدگی میوه شود. به همین علت از احداث باغ در مناطقی که دارای رطوبت نسبی بالای ۷۰٪ می باشند، ترجیحا خودداری شود.

خاک

درختان میوه برای رشد مناسب به خاک حاصلخیز نیاز دارند ، بنابراین قبل از کاشت انجیر شرایط حاصل خیزی و مقدار pH خاک خود را بررسی کنید. انجیر می تواند در بافت های مختلفی از خاک مانند شن، رس و لومی رشد نماید. به علت ریشه های باریک و فییری درخت انجیر، عمق خاک باید حداقل یک تا دو متر باشد. بهترین PH برای خاک انجیر بین ۶ تا ۷ / ۸ می باشد.

پیشنهاد مطالعه  آفت پروانه برگ خوار انجیر یا بید انجیر

خواص شیمیایی و فیزیکی خاک بر تغذیه درخت انجیر و در نهایت بر روی کیفیت میوه انجیر اثر دارد. آنالیز خاک برای تشخیص اینکه کدام زمین برای کاشت درخت انجیر دیم یا آبی مناسب تر است و همچنین اعمال روش های برای اصلاح خاک توصیه می شود. برای این کار می توانید از کارشناسان برای انتخاب مکان مناسب برای احداث باغ مشورت بگیرید.

انتخاب قلمه

قلمه و نهال انجیر برای کاشت باید سالم و از نهالستان های دارای مجوز تهیه شود. تعداد ریشه های فرعی نهال ها حداقل ۵ عدد و طول آنها بیش از ۲۰ سانتی متر باشد. قلمه ها باید بعد از آماده شدن ضد عفونی شده و بعد از خشک شدن مواد ضد عفونی ، قلمه ها در زمین آماده شده کاشته شود

کاشت درخت انجیر

برای کاشت انجیر باید از قلمه یا نهال سالم ، مقاوم و عاری از هرگونه عوامل بیماری زا و حشرات خسارت زا استفاده شود. در بین درخت های کاشته شده فضای مناسب در نظر گرفته شود تا استفاده از ماشین آلات و وسایل لازم امکان پذیر باشد. لوازم و تجهیزات نباید موجب صدمه به درخت انجیر و یا موجب آلودگی درخت به آفات و یا بیماری ها شود.

لازم است در باغ ارقام مختلف برحسب زمان کاشت قلمه ها به صورت جداگانه در ردیف ها و در قطعات متمایز قرار گیرند. گودال های حفر شده برای کاشت قلمه یا نهال به اندازه کافی بزرگ باشد تا ریشه قلمه ها و نهال ها براحتی در درون آن رشد کند. برای اینکار می توانید گودال های به عمق ۱ تا ۱٫۵ متر و عرض ۸۰ سانت ایجاد کنید. باید به این نکته توجه کرد که هرچه خاک سنگین تر باشد باید گودال ایجاد شده بزرگتر باشد.

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با آفت سپردار واوی انجیر

بهترین زمین برای کاشت درخت انجیر زمین هایی است که مقداری شیب داشته باشند. بهتر است قبل از کاشت درخت انجیر نقشه و پلن کاشت تهیه شود تا محل قراری گیری هر درخت در درون زمین از قبل مشخص باشد. زمان مناسب کاشت درخت انجیر از اوایل اسفند تا اواسط فروردین ماه است. قبل از کاشت قلمه ها باید عملیات به ورزی و آماده سازی زمین شامل تسطیح خاک ، تراس بندی در زمین های شیب دار ، حفر گودال برای کاشت نهال و شخم عمود بر شیب انجام شود.

در ویدیو زیر با نحوه کاشت درخت انجیر و احداث باغ بیشتر آشنا می شویم :

محصولاتی مانند ذرت که باعث تشکیل آفلاتوکسین می شوند نباید در اطراف باغ انجیر تولید شوند. عملیاتی مانند هرس کردن ، حاصلخیز کردن خاک ، آبیاری و محافظت های درخت انجیر باید در وقت مناسب خود انجام پذیرد.

در باغ های آبی تنظیم دوره آبیاری متناسب با نوع خاک ، شرایط محیطی و آب و هوای منطقه باید مورد توجه باشد به علاوه استفاده از روش آبیاری مناسب به ویژه آبیاری تحت فشار توصیه می شود.

گام های مؤثر قبل از برداشت محصول

۱ – هرس مناسب برای افزایش میزان محصول بسیار تاثیر گذار است. هرس شاخه های پایینی و جلوگیری از تماس میوه های آن با خاک ضروری می باشد، ضمن آن که هرس شاخه های بیمار، آفت زده و خشک باید در هر سال انجام گیرد.

۲ – شناخت انواع بیماری ها و آفات درخت انجیر و مبارزه فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی و تلفیقی با آفات ، حشرات ، قارچ ها و بیماری ها و همچنین تعیین نوع و زمان مناسب استفاده از سموم و قارچ کش ها ضروری است.

۳ – از انجام هرگونه عملیات خاک ورزی ( دادن خاک ، شخم زدن ، ایجاد آبگیر ) از فاصله دو هفته تا یک ماه قبل از برداشت محصول که منجر به جابجایی و گسترش قارچ ها می شود، باید اجتناب شود.

۴ – بر اساس آنالیز آب و خاک باید تغذیه مناسب درخت صورت گیرد.

پست های مرتبط
بایدها و نبایدهای آبیاری درخت انجیر
آبیاری درخت انجیر

با توجه به دیم بودن باغهای انجیر میزان محصول در سال های مختلف با توجه به میزان و پراکندگی باران متفاوت می باشد و در سال هایی که بارندگی کم ادامه مطلب

علل و عوامل زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر
زرد شدن برگ درختان انجیر

زرد شدن و ریزش برگ درختان انجیر از عوارضی است که اگر به سرعت درمان نشود باعث از بین رفتن محصول و حتی شاید درخت انجیر شود. این عارضه از ادامه مطلب

چگونگی داشت و نگهداری از درختان انجیر
داشت و نگهداری درختان انجیر

داشت درخت انجیر شامل انجام عملیاتی برای حفاظت و نگهداری از درختان انجیر از مرحله کاشت قلمه تا رشد کامل درخت می باشد این مراحل شامل نگهداری درختان از سرما ادامه مطلب

آشنایی با تعدادی دیگر از آفات درخت انجیر
آفات درخت انجیر

مورچه مورچه یکی از مهمترین آفات درخت انجیر محسوب می شود. خسارت این آفت در باغات انجیر به دو صورت می باشد. ١- زمان گرده افشانی انجیر با توجه به ادامه مطلب

17 دیدگاه دربارهٔ «مکان یابی برای کاشت درخت انجیر و احداث باغ»

 1. سلام میشه لطف کنید در هر هزار متر چند تا نهال میشه کاشت …؟

  وبهترین نهال درخت انجیر برا خشک کردن کدام نوع میباشد؟

  1. بین ۱۰ تا ۱۵ عدد به ازای هر ۱۰۰۰ متر مربع ، ابن بستگی به آبی بودن و یا دیم بودن باغ و میزان بارندگی منطقه داره. نهال انجیر استهبان

 2. واینکه بعد از چند سال کاشت با رعایت پروتکل های قوانینی که تو توضیحات عرض کردید ، محصول میده در هر میانگین نهال سال اول محصول دهی ؟

  1. تقریبا از سال ۴ -۵ به بعد ولی اگر می خواهید صرفه اقتصادی داشته باشه حداقل باید ۷ الی ۸ سال از کشت نهال بگذره

  1. بستگی به میزان رشد درخت داره ولی اگر خوب رشد کرده باشه به طور متوسط بین ۵ تا ۱۰ کیلو گرم انجیر خشک

 3. سلام
  ببخشید میخواستم ببینم در شهرستان ارسنجان قسمت های دامنه کوه با خاک مخلوطی قابل کشت هست؟

  1. بله ، ولی اگر مکانی باشه که قابلیت آبیاری داشته باشه بهتره ، اگر شیب زیاد باشه باید حتما تراس بندی کنید تا درخت قابلیت جمع آوری آب باران رو داشته باشه

 4. سلام خسته نباشید در حومه شهرستان مرودشت زندگی میکنم زمین کشاورزی دارم به علت نداشتن آب حدود ۳۰۰۰مترآن را می خواهم به باغ انجیر اختصاص دهم آیا کشت دیم باتوجه به بارندگی منطقه مرودشت که بعضاً کم بارش هست امکان احداث باغ وجود دارد زمین مسطح وPhخاک آن هم نمی دانم ولی جو دیم با بارندگی خوب و عالی میشه وسوال آخر فاصله هر نهال چند متر وچند تعدادلازم هست باتشکر فراوان

  1. بله درخت انجیر جز درختانی است که می تونید به صورت دیم بکارید اما نهال اون برای رشد مناسب در سال های اولیه احتیاج به آبیاری کمکی داره که برای آبیاری اونها می تونید از تانکر آب استفاده کنید. فاصله بین نهال ها با توجه به دیم بودن زمین بین ۷ الی ۸ متر مناسبه یعنی شما می تونید در ۳۰۰۰ زمین تون چیزی بین ۳۵ تا ۴۰ ، اصله درخت انجیر بکارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن