روش تکثیر و نگهداری گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا
اشتراک گذاری

گیاه سانسوریا بومی کشور آفریقای جنوبی است. این گیاه به صوت بوته ای رشد می کند. سانسوریا از خانواده لاله ها است که به خاطر برگ های زیبا و شمشیر مانندش پرورش می یابد. سانسوریا گیاهی بدون ساقه است و برگها مستقیما از روی ریزومها خارج می شوند. برگها در گیاه سانسوریا ضخیم ، سخت و دارای تنوع زیادی از لحاظ اندازه و رنگ است. نوع ابلق این گیاه جلب توجه بیشتری می نماید. گل در این جنس جذاب نبوده ولی عطر دل انگیزی در هوا منتشر می کند. ریشه های این گیاه زرد رنگ که از ریزوم منشعب می شود.

تطبیق سانسوریا با شرایط مختلف باعث انتخاب این گیاه به عنوان یک گزینه عالی برای نگهداری در آپارتمان شده است. از این گیاه به عنوان یک تصفیه کننده طبیعی هوا برای محیط داخلی منزل می توان استفاده کرد. سانسوریا می تواند سمومی مانند فرمالدئید ، زایلن ، تولوئن و اکسیدهای نیتروژن را از هوای اطراف خود جذب کند. افراد می توانند در کارگاهها ، مغازه های فروش رنگ ، مراکز چاپ که با مواد سمی و شیمیایی سروکار دارند از این گیاه به عنوان تصفیه کننده هوا استفاده کنند.

گیاه سانسوریا


در حالی که بیشتر گیاهان در طول روز و در طی فرایند فتوسنتز دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می کنند و در شب که عمل فتوسنتز انجام نمی شود دی اکسید کربن آزاد می کنند ، گیاه سانسوریا به تولید اکسیژن ادامه می دهد. این گیاه در طول شب مقدار زیادی از CO2 (دی اکسید کربن) محیط را جذب کرده و تبدیل به O2 (اکسیژن) می کند این امر باعث شده این گیاه یک گزینه عالی برای اتاق خواب مخصوصا اتاق های که تهویه هوا در آنها به خوبی انجام نمی شود باشد.

با توجه به این مسئله که زادگاه اصلی سانسوریا کشور آفریقای جنوبی است آن را می توان در شرایط مختلف نوری ، آبی و خاکی پرورش داد. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم است. در مناطقی که سرمای زمستانه وجود نداشته باشد می توان از این گیاه در باغهای صخره ای استفاده کرد. در زمستان چنانچه در جای خنک از آن نگهداری می کنید از دادن آب زیاد به گیاه خودداری کنید زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه می شود.

گونه های مختلف گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا دارای گونه های مختلفی است. بعضی از گونه های آن پاکوتاه و بعضی پابلند هستند. تعدادی از گونه های آن عبارتند از :

 • Sansevieria trifasciata ‘Hahnii’ این گونه پا کوتاه و دارای برگ های چرمی و خاکستری رنگ است بعضی از واریته های آن دارای نوار زرد کناری هستند. برگ های آن خوشه ای شبیه لانه پرنده تشکیل می دهد و تا حدود ۱۵ سانتی متر رشد می کند.
 • Sansevieria cylindrica این گونه دارای برگ های استوانه ای و سفت است
 • Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’ این گونه به خاطر حاشیه زرد برگها دارای محبوبیت زیادی است. این نوع سانسوریا دارای برگ های سرنیزه ای و گوشتی است و تا ارتفاع ۱۴۰ سانتی رشد می کند.رنگ برگ ها سبز تیره با رگه های عرضی سفید مایل به خاکستری است. برای تکثیر این گیاه میتوان ازتقسیم بوته استفاده کرد.
 • Sansevieria trifasciata ‘Twist’ برگ های آن دارای پیچ خوردی با نوار های زرد کناری است. برگ ها تا حدود ۴۰ سانتی متر رشد می کند.
 • Sansevieria trifasciata ‘Bantels Sensation’ دارای برگهای باریک با نوارهای عمودی سفید است.
 • Sansevieria Desertii ،دارای برگهایی به رنگ قرمز که در حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند
گیاه سانسوریا

این گیاه در صورت بلعید شدن می تواند ایجاد مسمومیت کند. علائم مسمومیت آن شامل درد در ناحیه دهان و ترشح بزاق ، تهوع و استفراغ می باشد.

بیشتر بدانید

آشنایی با گیاه کرتون و شرایط نگهداری از آن

دما مورد نیاز گیاه سانسوریا

سانسوریا گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد بهتر رشد می کند. دمای مناسب فصل زمستان برای گیاه سانسوریا ۱۶ درجه سانتی گراد است. این گیاه نسبت به درجه حرارت زیر صفر حساس است.

نور مورد نیاز گیاه سانسوریا

سانسوریا در محلهای روشن دارای رشد بهتری است ولی در مناطق کم نور منازل نیز میتواند به راحتی رشد کند.
گیاهان داخل منزل نور روشن و فیلتر شده را ترجیح می دهند. در فضای بیرون از منزل می توانید گیاه سانسوریا را در مناطق سایه دار قرار دهید.

آبیاری گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا به آبیاری زیاد حساس است و آبیاری بیش از حد سبب ایجاد بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه آن می شود لذا باید در آبیاری آن دقت شود. اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود و سپس به آن آب دهید. در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان هر ۱۰ روز یکبار گیاه را آبیاری کنید. سانسوریا نیاز رطوبتی کمی دارد.

خاک

سانسوریا را می توان در انواع خاک ها پرورش داد زیرا گیاه مقاومی است. بهترین خاک برای رشد سانسوریا خاک های شنی لومی است.

تکثیر

تکثیر این گیاه به صورت غیر جنسی و با استفاده از روش قلمه زنی و تقسیم ساقه های زیر زمینی و بوته انجام می گیرد.

پیشنهاد مطالعه  انواع فیکوس و روش های تکثیر و نگهداری آنها

قلمه برگ

برگ ها را به قسمتهای که طول هر کدام در حدود ۱۰ سانتی متر است تقسیم کنید . سپس برگ ها را به صورت عمود در مخلوط تورب و ماسه و پرلیت و یا ماسه خالص بکارید و در مکانی گرم قرار دهید پس از چند هفته قلمه ها ریشه زده و شروع به جوانه زنی و رشد می کنند. می توانید بر روی گلدان های نایلون پلاستیکی و یا شیشه قرار دهید تا قلمه ها بهتر رشد کنند. اگر از نوع ابلق این گیاه برای قلمه زنی استفاده می کنید باید در هنگام برش قلمه ها انتهای آنها را به شکل عدد هشت برش دهید تا نوار زرد رنگ کناره آن باقی بماند.

گیاه سانسوریا

تقسیم بوته

تکثیر سانسوریا بوسیله تقسیم بوته نیز امکان پذیر است. بهترین زمان برای انجام این کار فصل بهار به هنگام تعویض گلدان است. زمانی که طول برگها در ارقام پابلند به ۲۰ سانتی متر و در ارقام پاکوتاه به ۱۰ سانتی متر رسید می توانید گیاه را از گلدلن خارج کرده و آن را با یک چاقوی تیز به چند قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را در یک گلدان جداگانه قرار دهید. برای تکثیر ارقام ابلق بهتر است از این روش استفاده کنید زیرا با این روش ارقام ابلق صفت ابلقی خود را حفظ می کنند.

تقسیم ساقه های زیر زمینی

با تقسیم ساقه های زیرزمینی وقرار دادن آن در خاک میتوان این گیاه را تکثیر کرد.

کود مورد نیاز گیاه سانسوریا

هر سه هفته یکبار با کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی کود دهی شود. به این منظور می توان از کود رقیق شده ۱۰ – ۱۰ -۱۰ استفاده کنید. در فصل زمستان کود دهی را قطع کنید.

آفات و امراض

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند

 • علت : نور کافی نیست و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.
 • علاج : گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید یا خاک گلدان را با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو یا سه هفته یک بار تغذیه کنید.
پیشنهاد مطالعه  معرفی گیاه کروتون و شرایط نگهداری از آن

زخم های قهوه ای بر روی برگها نمایان شده

 • علت : آبیاری بیش از اندازه بوده است.
 • علاج : اجازه دهید سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری کنید . زهکشی گلدان را بررسی کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک می شوند.

 • علت : گیاه تشنه است.
 • علاج : گلدان را آبیاری کنید و به محل خنک انتقال دهید.

برگ ها بدشکل شده و حاشیه آن ها جویده شده اند.

علاج : هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و آبکی هستند و می افتند.

 • علت : تغذیه بیش از اندازه است
 • علاج : تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت گردند نصف میزان توصیه شده کافی است. تغذیه در پاییز و زمستان لازم نیست

برگها از قاعده می پوسند.

 • علت : زیادی آبیاری خاک باتلاقی شده است
 • علاج : آب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بعدی را با میزان میزان کمتری انجام دهید زهکشی را بازدید کنید.

برگ ها سیاه رنگ شده و آبکی هستند

 • علت : یخ زدگی عامل آن است
 • علاج : در شب های سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید گلدان را به محل گرمتری انتال دهید.

نقاط قهوه ای رنگ روی برگ ها مشاهده می شود

 • علت : از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کرده اید.
 • علاج : بر گها را با پارچه یا اسفنج تمیز کنید.

حاشیه بر گها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است.

 • علت : برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است.
 • علاج : آن را جابجا کنید.

زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند .

 • علت : حشره آفت عامل آن است.
 • علاج : با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس و یا دو هفته یک بار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم برطرف شود.
پست های مرتبط
معرفی گیاه کروتون و شرایط نگهداری از آن
گیاه کروتون

گیاه کروتن بومی منطقه جنوب شرقی آسیا است. در این مناطق گیاه کروتون به صورت درخت و درختچه که ارتفاع آن به ۳ متر هم می رسد می روید ولی ادامه مطلب

انواع فیکوس و روش های تکثیر و نگهداری آنها
گیاه فیکوس

فیکوس ها از خانواده موراسه تیره انجیر هستند زادگاه اصلی آنها جنگل های استوایی قاره آسیا و آمریکای شمالی و استرالیا می باشد. فیکوس ها دسته بزرگ گیاهی هستند که ادامه مطلب

بنفشه آفریقایی

گیاهی است بومی آفریقا از خانواده " ژسنریاسه " این گیاه یک بنفشه کامل نیست و اسم ان به خاطر شکل گلهایش است. انواع بنفشه آفریقایی با گلهای صورتی آبی ادامه مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

آموزش های بیشتر در کانال اینستاگرام ما

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید