کاشت ، داشت و برداشت درخت گردو

کاشت ، داشت و برداشت گردو

درخت گردو بومی منطقه ایران و خاورمیانه است و از این منطقه به یونان و روم و از آنجا به شمال اروپا و سپس به آمریکا راه پیدا کرده است. گردو درختی یک پایه است که ارتفاع آن به ۲۵ متر نیز می رسد.

کاشت درخت انار

نحوه تکثیر و پرورش درخت انار

درخت انار از گیاهان مناطق گرمسیری و مدیترانه است که در سن ۵ سالگی به باردهی می رسد. ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن انار ، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ انار در دنیا است. 

آفات و بیماریهای درخت گردو

خطرناکترین آفات و بیماری های درخت گردو

آفت کرم گردو ، کنه قرمز گردو ، آفت شته گردو ، شپشک گردو مهمترین آفات درخت گردو و بیماری شانکر ، باکتریوز ، آنتراکتوز و پوسیدگی زغالی خطرناکترین بیماری های درخت گردو هستند.

درخت سیب

کاشت ، آفات و بیماریهای درخت سیب

اقلیم مناسب و سازگار برای تولید این محصول مناطق کوهستانی است. کشور ایران به دلیل برخورداری از مناطق مرتفع و مناطق بسیار گسترده کوهپایه ای از مناسب ترین مکان ها برای پرورش سیب است.

آفات و بیماریهای درخت خرما

مهمترین آفات و بیماری های درخت خرما

از جمله عواملی که باعث کاهش محصول درختان  می شود آفات و بیماری ها است. در سری آموزشهای شناخت آفات و بیماری های درختان در این مطلب با آفات و بیماریهای درخت خرما آشنا می شویم.

کاشت و داشت درخت خرما

هر آنچه در مورد کاشت و داشت خرما باید بدانید

خرمـا ، بـا تولیـد یـک میلیـون تن در سـال در ۱۵ اسـتان کشـت می شـود. دو سـوم خرمای تولیـدی کشـور مربـوط بـه پنـج اسـتان کرمان ، خوزسـتان ، سیسـتان و بلوچسـتان، بوشهر و هرمزگان است. 

درخت بادام

چگونگی کاشت ، آبیاری و کوددهی درخت بادام

بادام ، درختی است که در نواحی دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستان ملایم به خوبی رشد می کند. در حال حاضر کشور ایران از نظر سطح زیر کشت درخت بادام رتبه سوم  را در جهان دارا است.

آفات و بیماریهای درخت انار

شناخت آفات و بیماری های درخت انار

در این مقاله با آفت کرم گلوگاه انار ، کرم به ، شته انار ، کرم سفید ریشه ، سوسک چوبخوار و شپشک آرد آلو و بیماری های نماتدهای مولد گره ریشه ، پوسیدگی و ترشیدگی میوه و پوسیدگی طوقه انار آشنا می شوید.

کاشت و پرورش درخت زیتون

صفر تا صد کاشت و پرورش درخت زیتون

درخت زیتون یک گونه بسیار مقاوم بوده که می تواند خود را با شرایط نامساعد آب و هوایی و خاکی سازگار نماید. در این مقاله با صفر تا صد کاشت و پرورش درخت زیتون آشنا شوید.

آفات و بیماری های درخت پسته

آفات و بیماری های درخت پسته

کاهش میزان آفات و از بین بردن بیماریها باعث افزایش سلامت و در نتیجه رشد بهتر درخت و افزایش کمی و کیفی محصول می شود. در این مقاله آفات و بیماری های مهم پسته و روش های مختلف مبارزه با آنها را بررسی می کنیم.

آفات و بیماری های درخت زیتون

آشنایی با آفات و بیماریهای درخت زیتون

 زیتون یک گونه نسبتا مقاوم به آفات و بیماری ها است. ولی تعدادی از آفات و بیماری ها می تواند موجب آسیب و از بین رفتن درخت زیتون شوند. در این مقاله ابتدا با آفات و سپس با بیماری های درخت زیتون آشنا می شویم.

کاشت و پرورش پسته

همه چیز در مورد کاشت و پرورش پسته

 درخت پسته بومی کشور ایران است. تابستان های گرم و طولانی و زمستان های سرد جهت کاشت و پرورش پسته مناسب می باشد. از احداث باغ پسته در مناطقی که رطوبت بالای ۷۰ درصد دارند باید اجتناب نمود.

آفت سوسک سرشاخه خوار رزاسه

کنترل آفت سوسک سرشاخه خوار رزاسه

سوسک سرشاخه خوار رزاسه که در دهه های گذشته به عنوان یکی از آفات درجه دو برای درختان میوه سردسیری هسته دار و دانه دار شناخته می شد. در حال حاضر با بروز و تداوم پدیده خشکسالی به یکی از آفات مهم این درختان تبدیل شده است. 

بیماری سفیدک سطحی انگور

بیماری سفیدک سطحی انگور

سفیدک سطحی که به سفیدک حقیقی یا سفیدک پودری مو نیز معروف است شایع ترین و مخرب ترین بیماری انگور است و بسیاری از ارقام آن را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند در تمام مراحل رشد به درخت خسارت وارد کند.

هرس درخت زیتون

نحوه هرس درخت زیتون ( گلدانی و تک مخروطی )

زیتون از درختان همیشه سبز است هرس این درخت با درختان خزان دار نظیر سیب ، گلابی ، هلو ، انجیر و …. متفاوت است. هرس درخت زیتون پس از کاشت نهال برای شروع تربیت و در سراسر طول عمر درخت برای باردهی مستمر و جوانسازی صورت می گیرد.

شپشک آردآلود

شناخت شپشک آردآلود و راههای کنترل آن

شپشک آردآلود ( پوره ها و ماده ها ) جهت تغذیه از شیره نباتی خرطوم خود را در نسج گیاه فرو می برد و پس از تغذیه شیره نباتی گیاه ، ترشحات چسبناکی به نام عسلک از خود ترشح می کند که باعث خیس شدن شاخ و برگ در گیاه میزبان می شود. 

کاشت درخت زردآلو

کاشت تا داشت درخت زردآلو

بر اساس آخرین آمار فائو ایران با تولید سالانه ۲۴۰ هزار تن زردآلو بعد از کشورهای ترکیه ، ازبکستان ، ایتالیا و الجزایر پنجمین تولیدکننده این میوه در جهان است. خاک مناسب رشد زردآلو خاک حاصلخیز با بافت متوسط لومی – شنی با زهکشى کامل است.

به بالای صفحه بردن

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید