بنفشه آفریقایی

اشتراک گذاری

گیاهی است بومی آفریقا از خانواده ” ژسنریاسه ” این گیاه یک بنفشه کامل نیست و اسم ان به خاطر شکل گلهایش است. انواع بنفشه آفریقایی با گلهای صورتی آبی وسفید وجود دارد در چند دهه اخیر این گیاه از گمنامی نسبی بیرون آمده و بخاطر بازدهی خوبی که دارد، شهرت عمومی و فراوانی کسب کرده است.

بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی گیاه زیبایی است که به صورت کامل با زندگی آپارتمانی وفق می یابد و به صورت مداوم گل می دهد. بنفشه آفریقایی پا کوتاه است و برگهایی بیضی شکل و کرکدار دارد. بیش از صد رقم از این گیاه وجود دارد که رنگ آنها صورتی، ارغوانی، آبی یا بنفش است گلهای بنفشه آفریقایی اگرچه کوچکند، ولی گاهی اوقات تا ۴ سانتی متر میرسد.

شرایط رشد بنفشه آفریقایی

به استثنای رطوبت کم، سایر شرایط گیاه با شرایط محیطی وفق می یابد. محیط رشد انواع بنفشه های آفریقایی باید دمای حدود ۲۱ تا ۲۹ درجه سانتی گراد در روز و ۱۵ درجه در شب داشته باشد. در زمستان اگر دمای محیط کمتر از این مقدار گردد، باید گیاه را از کنار پنجره جدا کرد و یا روی آن را با چادرهای کرباس و یا روزنامه پوشاند.

چون زادگاه بنفشه آفریقایی جنگلهای مرطوب آفریقاست، به رطوبت بیشتری نسبت به سایر گیاهان نیاز دارد. بهترین راه برای تأمین رطوبت مورد نیاز بنفشه آفریقایی این است که گیاه را در یک سینی و یا تشت نسبتاً عمیق قرار دهید که کف آن حدود ۲/۵ سانتی متر ریگ ریخته شده باشد و درون سینی تا لبه های آن آب پر کنید. این کار هوای محیط اطراف گیاه را مرطوب نگه خواهد داشت.

یادتان باشد به هیچ وجه بنفشه آفریقایی را غبار پاشی نکنید چون که برگ های گیاه به شدت نسبت به خیس شدن مستقیم حساس هستند و در این حالت امکان پوسیدگی گیاه و تشکیل قارچ افزایش پیدا می کند. البته شما می توانید از سایر روشهای مرطوب سازی نیز استفاده کنید مثلا قرار دادن ظروف حاوی آبجوش روی بخاری یا شوفاژ و یا استفاده از دستگاه های تولید بخار در منزل

نور

یکی از فاکتورهای مهم برای گل دهی بنفشه آفریقایی نور مناسب می باشد. این گل کوچک نیاز به نور متوسط تا زیاد و غیر مستقیم خورشید دارد. البته گفته می شود در نور کم نیز رشد می کند اما بهتر است برای رشد بهتر و گل دهی در طول سال توجه بیشتری به نور دریافتی داشته باشید. نور کم باعث کاهش گلدهی بنفشه آفریقایی می شود. نور مستقیم خورشید می تواند به گل بنفشه آفریقایی صدمه بزند. نور شدید موجب سوختگی برگ و ساقه این گیاه می شود. پنجره شرقی یا غربی محیط ایده ال برای استقرار این گیاه می باشد. البته در زمستان که گیاه اشعه خورشید را دریافت نمی کند می توان آن را به پنجره شمالی ساختمان انتقال داد.

تکثیر بنفشه آفریقایی

رایج ترین و معمول ترین روش تکثیر گیاه قلمه برگ است این عمل باید ترجیحا در فصل بهار انجام گیرد زیرا گیاه جدید برای رشد و نمو باید از آب وهوای تابستانی استفاده کند. برای این کار می توانید با یک چاقوی تیز دمبرگ ها را جدا کرده و در درون خاک شامل قراده داده و یا دمبرگ را در آب قرار داده تا ریشه دار شود سپس آن را در خاک کاشت.معمولا حدود ۱۰ تا ۱۲ هفته طول می کشد تا اولین برگها ظاهر شوند. گیاه جدید بعد از ۴ تا ۶ هفته دیگر گل خواهد. بنابراین اگر شما این مراحل را در اوایل بهار شروع کنید، در فصل پاییز مجموعه رشد یافته گلداری از بنفشه آفریقایی در اختیار خواهید داشت.

بنفشه افریقایی
تکثیربنفشه افریقایی توسط قلمه برگ

بنفشه آفریقایی از طریق تقسیم نیز تکثیر می شود. اگر تاج گیاه شما به صورت انبوه رشد نمود و ظرفیت گلدهی خود را از دست داده می توانید گیاه را به چند بخش تقسیم نمایید و هر بخش را در گلدانی مجزا قرار دهید. این روش ساده است و در مورد سایر گیاهان نیز که قادرند خود را با شرایط وفق دهند، می توان از این روش استفاده نمود.

خاک مناسب


یک ترکیب مناسب خاک برای این گیاه مخلوط ۶۰ درصد پیت موس و ۴۰ درصد پرلیت می باشد. از آنجا که خاک مطلوب این گیاه ظرفیت هوموس بالایی نسبت به سایرگیاهان دارد خاک مخصوص این گیاه را میتوانید از فروشگاههای لوازم باغبانی خریداری کنید. همانند سایر خاکهای بسته بندی شدهٔ تجاری، این مخلوط بطور علمی و طبق نیازهای گیاه برای بهترین رشد ان اماده شده است.

هنگام قرار دادن بنفشه آفریقایی در گلدان، توجه داشته باشید که خاک گلدان بیش حد سفت نگردد چراکه این گیاهان طالب خاکی با تهویه مناسب هستند از آنجا که بنفشه آفریقایی نسبت به رطوبت دایمی ریشه مقاومتر از سایر گیاهان
است در گلدانهای بزرگ رشد بیشتری خواهد داشت.خاک بنفشه آفریقایی بهتر است اسیدی باشد تا میزان گل دهی آن افزایش یابد.

آبیاری

بنفشه آفریقایی نسبت به آبیاری زیاد خاک حساس است و رطوبت بیش از حد خاک باعث پوسیدگی ریشه می شود. پس بهتر است که آب دادن به گیاه را طوری انجام دهید تا در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شود. هرگز بر روی برگ بنفشه آفریقایی به طور مستقیم آب نپاشید. این کار باعث ایجاد لکه بر روی برگ این گیاه می شود. برای آبیاری می توان مقداری از آب لوله کشی را در درون ظرفی به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت نگهداشت تا کاملا کلر آن خارج شود سپس از آن برای آبیاری استفاده کرد. آب کلردار موجب سوختگی برگ این گیاه و کاهش گل دهی آن می شود.

کود

کود های محلول در آب با ترکیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای این گل مناسب است. می توان از یک کود با فسفر بالا جهت تغذیه بنفشه آفریقایی استفاده کرد. البته میتوان کود مناسب بنفشه آفریقایی را که مخصوص نیازهای این گیاه است را از تولیدکنندگان کود گیاهان و ازمحل های عرضه گل و گیاه تهیه کرد باید توجه داشت که به هیچ عنوان بیش از مقدار توصیه شده بر روی بسته های کود نباید به گیاه کود اضافی داده شود. هر چند ماه یک بار از کود دهی به گیاه خود داری کنید تا از تجمع املاح در خاک و سوختگی ریشه گیاه جلوگیری شود

پیشنهاد مطالعه  روش تکثیر و نگهداری گیاه سانسوریا
پست های مرتبط
معرفی گیاه کروتون و شرایط نگهداری از آن
گیاه کروتون

آنچه در این مطلب می خوانیم گیاه کروتن بومی منطقه جنوب شرقی آسیا است. در این مناطق گیاه کروتون به صورت درخت و درختچه که ارتفاع آن به ۳ متر ادامه مطلب

روش تکثیر و نگهداری گیاه سانسوریا
گیاه سانسوریا

آنچه در این مطلب می خوانیم گیاه سانسوریا بومی کشور آفریقای جنوبی است. این گیاه به صورت بوته ای رشد می کند. سانسوریا از خانواده لاله ها می باشد که ادامه مطلب

انواع گیاه فیکوس و روش های تکثیر و نگهداری آنها
گیاه فیکوس

فیکوس ها از خانواده موراسه و از تیره انجیر هستند. زادگاه اصلی آنها جنگل های استوایی قاره آسیا و آمریکای شمالی و استرالیا می باشد. گیاه فیکوس دسته بزرگ گیاهی ادامه مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید