روشهای تکثیر گیاهان

روش های تکثیر گیاهان

تکثیر گیاهان به دوصورت کلی انجام می گیرد ۱- جنسی ۲- غیر جنسی ، روش جنسی شامل کاشت گیاه از طریق بذر می شود. روش غیر جنسی شامل پیوند ، تکثیر با استفاده از قلمه ، تکثیر بوسیله پاجوش ،پیاز ، غده های زمینی و تنه جوش می شود.

هرس کردن درختان

آموزش هرس درختان

هرس به معنای حذف قسمت های زائد درخت اعم از شاخه ، برگ ، گل یا میوه می باشد. هرس کردن درختان به سه دلیل انجام می‌گیرد ۱- تنظیم اندازه درخت ۲- به دست آوردن شکل و فرم معین از درخت ۳- بهبود کارایی و باروری درخت

روشهای قلمه زدن گیاهان

قلمه زدن گیاهان یکی از بهترین روشهای ازدیاد گیاهان است. این روش نسبت به سایر روش های تکثیر گیاهان به دلیل سهولت انجام کار ، احتمال موفقیت بالا نسبت به سایر روش ها ، سرعت رشد بالای گیاهان دارای برتری است.

خاک مناسب کشاورزی

انواع خاک مناسب کشاورزی و کشت گیاهان

در تعیین خاک مناسب کشاورزی باید با خواص فیزیکی خاک آشنا باشیم. از جمله مواردی که در تعیین خواص خاک تاثیر گذار است. ۱- قابلیت زهکشی خاک ۲- قدرت ذخیره رطوبت ۳ – سهولت نفوذ ریشه گیاهان در خاک ۴ – تهویه مناسب خاک

عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان

عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان و علائم کمبود آنها

نقش عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان در رشد آنها بسیار مهم است و کمبود آنها باعث اختلال در رشد و نمو گیاهان می شود. حداقل شانزده عنصر برای رشد گیاهان ضروری تشخیص داده شده اند. این مواد شامل عناصر پر مصرف و عناصر کم مصرف می شود.

روشهای آبیاری گیاهان

روشهای آبیاری گیاهان ، مزایا و معایب هر کدام

آب برای رشد و بلوغ گیاه ضروری است. تامین آب گیاه به طور طبیعی همیشه امکان پذیر نیست. آبیاری ، روش مصنوعی تأمین آب ، برای گیاه است. روشهای متنوعی برای آبیاری گیاهان وجود دارد.  آبیاری غرقابی ، آبیاری قطره ای و بارانی از جمله این روش ها هستند.

انواع کود مورد استفاده در کشاورزی

انواع کود مورد استفاده در کشاورزی

کود به کلیه مواد معدنی و آلی است که جهت تامین عناصر ضروری رشد گیاه به خاک اضافه می شود گفته می شود. کود مورد استفاده در کشاورزی دارای تنوع زیادی است. از کودهای شیمیایی گرفته تا انواع کودهای دامی ، کود سبز ، کود ورمی کمپوست و غیره.

روش های مبارزه با آفات کشاورزی

روشهای مبارزه با آفات کشاورزی

در مبارزه با آفات نخست باید سطح زیان اقتصادی هر آفت را تعیین نمود تا بتوان بر اساس آن بهترین روش را انتخاب کرد. روشهای مبارزه علیه آفات شامل روش زراعی ، روش فیزیکی ، مبارزه مکانیکی ،مبارزه بیولوژیک و مبارزه شیمیائی است.

خاک های شور و قلیایی و درجه بندی آنها

خاکهای شور دارای مقادیر زیادی املاح محلول هستند.املاح زیاد سبب پیدایش تغییرات کیفی بسیاری در آنها شده است. خاکهای شور را از روی لایه های سفید نمکی (شوره) که در سطح خاک ظاهر می شود قابل تشخیص اند. 

کشت گیاهان با استفاده از روش هیدروپونیک

آموزش کشت گیاهان به روش هیدروپونیک

در دهه های اخیر کشت هیدروپونیک به شدت مورد توجه قرار گرفته است. روند توسعه آن شتاب چشمگیری داشته است و در آینده نیز همچنان بر وسعت و کاربرد آن افزوده خواهد شد.“هیدروپونیک” به معنی رشد گیاهان در آب است.

آشنایی با انواع روشهای پیوند زدن درختان

پیوند عبارت است از اتصال دو قطعه از دو گیاه یا درخت متفاوت به صورتی که بعد از پیوند تشکیل سیستمی واحد دهند. گیاهان از یک جنس و گونه مشابه معمولاً می توانند پیوند زده شوند حتی اگر انواع مختلفی داشته باشند.

کود ورمی کمپوست ، خواص و فواید و طرز تولید

کود ورمی کمپوست ، خواص ، فواید و طرز تولید

استفاده از کودهای بیولوژیکی مانند کود کمپوست و کود ورمی کمپوست و کنترل آفات به روش بیولوژیکی علاوه بر خواص و فواید بیشمار که دارد مطمئناً در حل مشکلات استفاده از کودهای شیمیایی اهمیت زیادی خواهد داشت.

کاشت نهال

آماده سازی زمین و نحوه کاشت نهال

جهت احداث باغ و کاشت نهال ، در مرحلۀ اول باید طراحی باغ صورت گیرد و براساس نقشۀ مورد نظر نسبت به آماده سازی چاله های کشت اقدام نمود البته زمین مورد نظر باید قبلاً آماده شده باشد. مراحل مختلفی جهت آماده سازی زمین و نهال قبل از کاشت باید صورت گیرد.

علف های هرز

مهمترین علف های هرز زمینهای کشاورزی

علف های هرز یکی از مهمترین عوامل کاهش دهنده محصولات کشاورزی  به شمار می‌روند، به طوریکه این گیاهان، میلیونها تومان در سال به کشاورزان خسارت وارد می کنند.  اگر علف های هرز بدرستی کنترل یا مدیریت نشوند، زیان آنها به تولیدات کشاورزی می تواند بیش از آفات و بیماریها باشد.

انواع هرس درختان

انواع روشهای هرس کردن درختان

هرس درختان را می توان از نظر زمان، شدت عمل و هدف تقسیم بندی کرد. هرس درختان از نظر زمان به هرس زمستانه و هرس تابستانه از نظر شدت عمل به سه دسته هرس ضعیف ، متوسط و شدید و از نظر هدف مورد نظر به دو دسته هرس فرم و هرس باردهی تقسیم می شوند

جلوگیری از سرمازدگی درختان

۱۳ روش برای جلوگیری از سرمازدگی درختان

 یکی از نگرانی های هر ساله کشاورزان و باغداران با شروع فصل سرما و کاهش دمای هوا خطر سرمازدگی درختان و گیاهان است. در این مقاله ۱۳ روش موثر برای جلوگیری از سرمازدگی درختان بیان شده است.

نماتد و راههای مبارزه با آن

نماتدها و راههای مبارزه با آن

علائمی که در اثر حمله نماتدها بر روی گیاهان ایجاد می شوند، به نوع نماتود ، محل حمله، نوع و سن میزبان بستگی دارد. این علائم را می توان به علائم بیماری روی ریشه و روی ساقه و برگ تقسیم کرد.

به بالای صفحه بردن