آشنایی با آفت شته انجیر + نحوه مبارزه

اشتراک گذاری

فهرست مطالب

از آفات دیگر درخت انجیر که در بسیاری از باغات و مناطق انجیر کاری مشاهده می شود شته انجیر می باشد. این آفت در پشت برگها با تراکم بسیار بالا دیده می شود. شته ها با فرو کردن خرطوم خود در پارانیشم برگ ها و جوانه های انتهایی از شیره گیاهی درختان تغذیه می کنند.

تعداد اندک شته ها به درخت آسیبی وارد نمی کند ولی وجود آفت مخصوصا اگر میزان آن بالا باشد منجر به ایجاد شیره ( عسلک ) که مایعی چسبناک و شفاف است بر روی برگها و میوه ها می شود. وجود شیره باعث سیاه و بد شکل شدن ، کاهش کیفیت و خراب شدن میوه انجیر می شود. عسلک باعث جذب مورچه‌ها، زنبورهای عسل و زنبورهای قرمز شوده و مکانی مناسب برای رشد ویروس ها و قارچ‌های سیاه دوده‌ای است. 

آفت شته انجیر

یک شته ماده با جفت یا به تنهایی می تواند تولید مثل کند و تقریبا هر هفته تعداد زیادی نوزاد شته به دنیا بیاورد که بعد از یک هفته آنها نیز قدرت تولید مثل دارند. اگر شرایط تکثیر برای آنها مناسب باشد در مدت‌ زمانی کوتاهی تعداد آنها به ‌سرعت افزایش می‌یابد. حداکثر تراکم شته انجیر در شهریورماه و مصادف با برداشت انجیر می باشد. بر اثر فعالیت شته ها ، رشد و ظاهر درختان انجیر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

زمان خسارت

این آفت در دو موقع از سال به درختان آسیب وارد می کند :

الف – در اوایل بهار و پس از سبز شدن برگ ها که منجر به پیچیدگی شدید برگها می گردد که این علائم خسارت معمولا در اردیبهشت ماه و قبل از بالا رفتن شدید درجه حرارت مشاهده می گردد و با توجه به اینکه حداکثر رشد شاخه و برگ درختان انجیر در این زمان می باشد بنابراین وجود این آفت مانع از رشد کامل برگها می شود.

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با آفت سوسک شاخک بلند انجیر و راه مبارزه با آن

ب – در شهریورماه (به ویژه در اواخر شهریورماه) با توجه به کاهش دما تراکم بالای این آفت باعث شیره زدن و برق زدن درختان می شود. وجود شیرده از فاصله زیاد و حتی در زیر درختان قابل مشاهده است. تراکم بالای این شته عمدتا در باغات مناطق کوهستانی و در نقاطی که درجه حرارت هوا کمتر از سایر مناطق و دشت ها می باشد این خسارت آفت شته انجیر بیشتر بوده و بالعکس باغاتی که در دشتها قرار دارند که معمولا درجه حرارت هوا در آنجا بالاتر می باشد کمتر مشاهده می شود.

مناطق آلوده به آفت شته انجیر

خسارت آفت در مناطق سردتر و در باغ های جوان و در باغ های که به میزان زیاد آبیاری می شوند شدیدتر از باغات دیگر می باشد. معمولا خسارت آفت در یک باغ مربوط به کل باغ نیست و خسارت بر روی بعضی از درختان دیده می شود. شته انجیر در شهرستانهای استهبان ، نیریز و سایر شهرستان های انجیر خیز استان فارس مانند جهرم و کوار مشاهده شده است.

کنترل و مبارزه با شته

وجود کفشدوزک و بعضی از زنبورها و حشرات بال توری سبز در بعضی مناطق از عوامل کنترل این آفت محسوب گردیده کفشدوزک ها چه در حالت لاروی و چه در حالت بالغ، از شته ها تغذیه کرده ، کفشدوزک ها با تغذیه از شته ها میزان زیادی از آنها را در طول هفته از بین می برد. زنبورها نیز با تخم ریزی در بدن شته ها باعث نابودی آنها می شوند.

بنابراین لازم است به منظور حفظ این گونه حشرات مفید که در موارد زیادی کنترل خوبی بر روی آفت شته انجیر دارند، حتی المقدور از سمپاشی بر علیه این آفت خودداری گردد، که در راستای همین سیاست به جز در موارد بسیار نادر از سمپاشی باید خودداری گردد. استفاده از تله های خوراکی و کارت های زرد نیز در کنترل آفت شته انجیر می تواند موثر باشد.

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با تعدادی دیگر از آفات درخت انجیر

با توجه به این که معمولا در باغات آلوده کلیه درختان آلوده به این آفت نمی باشند، بنابراین در صورت اجبار به استفاده از سموم لازم است سمپاشی منحصرا بر روی درختان آلوده انجام شود که در این گونه موارد لازم است از سموم شته کش اختصاصی استفاده شود زیرا در صورتی که از سموم حشره کش عمومی استفاده شود طغیان کنه انجیر و بعضی آفات دیگر از مسائلی است که بعدا با آن روبه رو خواهیم شد. سم پریمور با غلظت ۰/۵ تا ۰/۷۵ در هزار تأثیر خوبی در کنترل شته انجیر دارد.

پست های مرتبط
آشنایی با آفت سوسک شاخک بلند انجیر و راه مبارزه با آن
آفت های انجیر ، سوسک شاخک بلند انجیر

خسارت آفت سوسک شاخک بلند انجیر به حدی است که در صورتی که به موقع، نسبت به مبارزه با آن اقدام نشود منجر به خشک شدن درختان انجیر می شوند ادامه مطلب

چگونگی داشت و نگهداری از درختان انجیر
داشت و نگهداری درختان انجیر

آنچه در این مطلب می خوانیم داشت درخت انجیر شامل انجام عملیاتی برای حفاظت و نگهداری از درختان انجیر از مرحله کاشت قلمه تا رشد کامل درخت می باشد. این ادامه مطلب

کنه تارتن انجیر
کنه تارتن انجیر

در میان آفات انجیر که از عوامل مهم کاهش تولید آن محسوب میشوند کنه ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند. تاکنون کنه های گیاه خوار متعددی از روی درخت انجیر ادامه مطلب

آفت کنه اریوفید انجیر و راه های مبارزه با آن
آفت درخت انجیر

کنه اریوفید انجیر با تغذیه از کلرفیل یا همان سبزینه برگ درختان انجیر باعث آسیب رساندن به آنها می شود. به علاوه اینکه این آفت ناقل بیماری موزائیک انجیر نیز ادامه مطلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

آموزش های بیشتر در کانال اینستاگرام ما

دانلود رایگان کتاب مدیریت آبیاری در باغات

برای دانلود ایمیل خود را وارد کنید